Davová psychóza v Pise

September 16, 2014

Máme to obrovské štěstí, že nejbližší IKEA leží v Pise, vzdálené přibližně 70 km od místa našeho bydliště. Jak známo, v Pise se nachází jeden z nejslavnějších italských monumentů – šikmá věž, která se v době naší návštěvy v IKEJI nakláněla o 4,1 m od svislé osy. Doufejme, že to tak ještě nějakých pár set let zůstane. Jak jsme si přečetli v průvodci, kdyby v 90. letech Italové nepodnikli poměrně riskantní inženýrský trik, pravděpodobně by památka brzy spadla turistům na hlavu. Tím pádem bychom přišli nejenom o krásnou šikmou věž, ale také o pohled na stovky turistů, kteří před věží pózují „jakože jí chtějí zbořit“. Zajímavé. Nepovedená budova tady manipuluje davy – aneb jak ze zjevného průšvihu udělat největší přednost. Tak si říkám, že se od Italů máme ještě hodně co učit.

 

P.S. Chvilka poezie... Nikdy nezapomenu na první pohled na náměstí Piazza dei Miracoli, kde šikmá věž stojí. Jako by někdo vzal paletu těch nejjasnějších barev – namaloval zelenou travnatou plochu, bílé mramorové památky, a modré nebe nad nimi. Nádhera.

 

P.P.S. Na výletě jsme rovněž zaznamenali první pravé piccolo na italské půdě! Bylo to sice v IKEJI, ale civění do stropu do dvou do rána budiž důkazem o nefalšované kvalitě tohoto nápoje. Ať jste kdekoli.

Please reload

Please reload

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now