Non lavora

October 6, 2014

V poslední době na sobě pozorujeme zvláštní jev. I přesto, že momentálně žijeme v krásné krajině u moře, neustále nás něco štve a rozčiluje. Člověk by čekal, že ho pohled na nekonečnou vodní hladinu a majestátní hory okolo trochu uklidní, ale v našem (pravděpodobně českém – suchozemském) případě to moc nefunguje. Důvodem možná bude, že jsme v minulosti příliš mnoho času strávili životem ve zpruzených velkoměstech. A svou roli rozhodně sehrává i jazyková bariéra, která se zatím nijak nezmenšuje.

 

Po tom, co nám nefungoval sporák, trouba a internet, se o víkendu přidala televize a pračka. Ještě štěstí, že jsme nedávno koupili mikrovlnku, která průměr funkčnosti naší italské domácnosti trochu zvyšuje. Sporák a trouba už jsou opraveny. Ostatní v nedohlednu. S novým rozbitým spotřebičem, a následným vyjednáváním o jeho opravě, v nás roste pocit, že nejlépe se vše vyřeší italsky, ad hoc a bez ohledu na smlouvy, záruční lhůty a pravidla. Prostě nejlepší je si to v italštině okamžitě vyřvat.

 

Což mě přivádí k tomu, že se musím začít pořádně učit jazyk. Kurz si zatím nedovedu představit – musela bych riskovat vystavení šestiměsíčního dítěte zdejšímu babysittingu. Dříve nebo později k tomu asi dojde, ale dosud se na to zkrátka moc necítím. Druhou variantou je pozvat si učitele domů. Za tímto účelem hodlám tento týden navštívit jakousi mezinárodní ženskou skupinu zvanou „Ladies Club“, kde očekávám vyřešení celého problému. V mých představách zde potkám sympatickou italskou učitelku s angličtinou, které nebude dělat problém přijet za mnou alespoň dvakrát týdně do naší funkční domácnosti.

 

Jako první od ní budu potřebovat vědět následující slovíčka a fráze:

 

Nefunguje pračka/lednička/sporák/trouba/internet/žehlička/počítač… (nechám si vypsat všechny spotřebiče a elektroniku v bytě)

 

Potřebuji opravit… (hodící se doplním)

 

Hned! Prosím.

 

Ani po vaší opravě to nefunguje.

 

Přijďte znovu.

 

Ano zkoušela jsem to. Zkoušela jsem to už dvakrát. (řadové číslovky se taky musím naučit)

 

Objednat.

 

Opravář/technik.

 

Nikdo nepřišel.

 

Objednat znovu.

 

Přišel a neopravil. Nefunguje. (ale tu už se asi opakuji)

Please reload

Please reload

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now