Jak fungují jesle v Itálii?

February 11, 2016

 

Dlouho jsem nepsala. Práce bylo nad hlavu. Když člověk žije v cizí zemi, kde mají i místní problém najít práci, je opravdu rád, pokud o nějakou placenou činnost zavadí alespoň „na dálku“. To se stalo i mně. Na chvíli jsem musela začít prioritizovat. Blog se posunul do spodních pater mých aktivit, a dítě muselo do jesliček.

 

A jak jsme to všechno za poslední půlrok zvládli?

 

Upřímně – ze začátku jsem na své rozhodnutí moc hrdá nebyla. Měla jsem v hlavě, že batole má být ještě s maminkou. Jesličky pro mě byly místem, kam se odkládají plačící děti. A něco takového jsem nechtěla. Na druhou stranu – co dělat, když není na výběr? Pomohla mi návštěva „nida“ (italských jeslí) v Lerici. Takovou pohodu jsem nečekala. Všude samé barvy, žádný pláč ani křik. Malí špunti si tam v klidu hráli, vesele se vodili za ručičky, a – světe div se – někteří civilizovaně seděli u jednoho stolu. Situace u nás nevídaná. To chci taky!

 

Začátky ale rozhodně nebyly růžové. Dlouho jsem bojovala s nálepkou „krkavčí matky“, kterou jsem si sama pravidelně nalepovala při odchodu z „nida“. „Copak tam to dítě můžu takhle nechat?! Chudáček malinká!“ znělo mi v uších. Musím říct, že tady obrovskou práci odvedly učitelky. Jejich energie, nadšení, láska a pochopení vedly k tomu, že se tam dcerce začalo opravdu líbit – navzdory jazykové bariéře a mým předsudkům.

 

Přišla jsem totiž na jednu věc. Někdy s sebou urputně táhneme obrovský balík viny – a pak se jednoho dne rozhlédneme – a on už je pryč! Stejně se to stalo i mně se školkou. Najednou jsem zjistila, že poslední, kdo tady má problém, jsem já. Naše dítě si za celé dopoledne perfektně vyhraje – dost často mi ji učitelky vracejí s omluvou, že má na tričku nalepený písek (dělali koláže), případně ve vlasech bonbóny (vařili). Je mi to jedno. Špinavé dítě. Šťastné dítě. Zbytek dne můžeme strávit spolu – bez e-mailů a výčitek.

 

Jak fungují jesličky v Itálii? (na příkladu „naší“ školky v Lerici)

 

 • Děti začínají chodit postupně. Nejdřív začne malá skupinka dětí, která školku dobře zná – například z minulého roku. Jakmile se první skupina uklidní (žádný pláč a scény), pozvou postupně další „budoucí spolužáky“. V ideálním případě přicházíte do školky, kde už je vše „zajeté“ a špunti  jsou v klidu.

 • Ze začátku chodí rodič do školky společně s dítětem. První den většinou strávíte někde v rohu, vaše ratolest v pozici malého opičátka, které nechce opustit svou gorilu (mě). V našem případě jsme tak byly myslím asi tři dny.

 • Postupně se dítě začne rozkoukávat a zvykne si na prostředí, hračky, spolužáky i učitelky. Úkolem rodiče je nezasahovat a nechat své mládě, aby si samo vytvořilo vazbu s okolím. Je potřeba, aby zejména učitelky vnímalo, jako „bezpečné osoby“.

 • Když si dítě trochu zvykne, rodič odchází po dvou až třech dnech pryč. Nejdříve na dvacet minut, později i na hodinu. Zpočátku zůstává na chodbě, postupem času může odejít domů. Tohle pro mě bylo fakt těžký. Pořád jsem měla pocit, že musím stát na chodbě!

 • Nakonec začne chodit ratolest sama ve stejné době, jako ostatní děti. V našem případě zhruba od 9:00 do 12:00. Ráno je možné přivést dítě do školky mezi 7:00 až 9:00 – což považuji za hodně dobré gesto vůči nelehkým rutinám rodin s batolaty.

 • Samozřejmě, pokud není jiná možnost, může dítě zůstat ve školce myslím až do 15:00.

 • Děti jsou rozděleni do třech „tříd“ po maximálně 8 až 10 dětech. Na každou skupinku jsou dvě učitelky.

 • V jesličkách mají ovocnou svačinu a dvouchodový oběd.

 • Taky mě „baví“ jejich nástěnka. Při vyzvedávání dítěte se tam každý rodič doví, zda jeho ratolest snědla všechno, zda „kakala“ (ano, mají na to seznam!) a jestli není potřeba něco doplnit – plínky, čisté náhradní oblečení, atd.

 • Školka nás (včetně školného a jídla) stojí měsíčně do 240 euro. Jsou to normální veřejné jesličky, žádný super luxus privát.

 • A zlatý hřeb – anglicky tam neumí nikdo! Alespoň se moje slovní zásoba rozšiřuje tím správným směrem :-)

Please reload

Please reload

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now