Kouzelná Sarzana

February 19, 2016

Nedaleké město Sarzana nejspíš nebude na klasickém turistickém menu většiny návštěvníků Toskánska. Kdokoli míří tím směrem, má před sebou slavnější a honosnější cíle. Přesto však tohle starobylé město stojí za navštívení. Povím vám proč. Nejenže tohle místo mám opravdu ráda, ale navíc jsem tady v průběhu našeho dosavadního pobytu nalezla spoustu pokladů, které se „jen tak mimochodem“ skrývají v jeho kamenných uličkách. Pokud máte rádi nakupování, neotřelou módu a mladé designéry – pak jste tady správně. Kdo by to čekal? Jak řekl jeden můj britský kamarád „Little Milano in the middle of nowhere.“  Prostě malé Miláno uprostřed ničeho.

 

Zatím jsem nezkoumala, proč tomu tak je. Proč se sem sdružuje tolik malých obchůdků s módou? Co sem ty lidi táhne? Jediné vysvětlení, které mně napadá je, že Sarzana je prostě „cool“. Takové zakopané polo-hipsterské městečko. Určitě tomu napomáhá i přítomnost celé řady uměleckých festivalů, projekcí a preformací. Celý srpen třeba na jednom náměstí malovali umělci na obrovská plátna „v přímém přenosu“ svá veledíla. Nebo tu byl festival, kdy se do Sarzany sjely největší mozky z celé Itálie, aby tu podali svůj pohled „na věc“. Bylo to sice v italštině, ale pochopila jsem, že to byl takový zdejší TEDx :-) Co mě ale přímo nadchnulo, byl „Food Truck Festival“, který se tu konal loni na podzim. To bylo přímo geniální! Představte si, že se na malé náměstí sjedou ty nejlepší karavany s jídlem z celé Itálie. Kéž bych u sebe tehdy měla zápisník. Naprostá fantazie chutí, vůní, barev… prostě všeho, co Apeninský poloostrov na talíři představuje.

 

Sarzana prostě táhne. A táhne akce, jako jsou tyto. A s nimi i lidi, kteří cítí a myslí stejně. Tak asi proto je to tady tak „cool“. Jedinou nevýhodou je, že popsaná atmosféra se člověku úplně neodhalí hned při prvním setkání. Je dobrý se tady projít vícekrát, aby návštěvník zaznamenal všechny obchody, subkultury a aktivity, kterým město poskytuje útočiště.

 

A co bych doporučila navštívit s dětmi? Tři věci:

 

1. Abygaille. No prostě – to je naše Abygaille! Jak jsem už několikrát psala, děti zde v kavárnách nemají příliš prostor. Ano, tahle kultura malé výtržníky přímo zbožňuje, ale že by jim někde chystali koutek nebo na záchodě (je-li nějaký) připravili přebalovací pult? To ne. V Abygaille v Sarzaně je to jinak. Celý koncept v základu obsahuje vnitřní hřiště a kavárnu. Hřiště je rozdělené do sekcí pro úplně malá miminka a batolata, až po sekci pro školní a předškolní děti, a sekci pro aktivity. V této poslední části se často konají různé workshopy. V kavárně potom posedávají dospělí, zatímco se jejich špunti v hrací části vesele mlátí pěnovými palicemi do hlavy. Prostě ráj.

 

2. Pasticceria Gemmi. Několikrát jsem zcela spontánně zamířila do této kavárny, abych pak zjistila, že jde o nejstarší podnik tohoto typu ve městě! Byla založená v roce 1840 – a interiér tomu napovídá: obrovské mahagonové výkladní skříně, mramorové obklady a malovaný strop. Pastva pro oči. I pro chuťové buňky. Představte si, že někdo vylaďuje recept na perfektní croissanty skoro 180 let! Mňam. S kapučínem naprostá paráda. A to nemluvím o další sbírce sladkých klenotů, kterou vystavují za starobylými prosklenými skříňkami…

 

3. Dvě citadely. Jestli něco charakterizuje Sarzanu z hlediska architektury, tak jsou to dvě strážné citadely. Jedna je přímo ve městě součástí historického opevnění, druhá je na nedalekém kopci jménem Sarzanello. Druhá jmenovaná, kamenná kulovitá stavba na zeleném vrchu, je vidět ze všech stran. I z dálnice na ní máte tendenci neustále koukat. Nebudu zabíhat do historických podrobností, které obsahují klíčová slova jako Římané, 13. a 15. století, tyran, války a unikátní vojenská architektura. Procházky na tyhle dvě místa jsou výborným relaxačním cvičením. Zejména z druhé citadely se hrstce každodenních návštěvníků otevře překrásný výhled na údolí Val di Magra, které uvozuje Ligurii a odděluje Toskánsko. Za jasného počasí odtud uvidíte i Elbu a Corsicu (mimochodem – tam se ze Sarzany kdysi dávno odstěhovala jedna rodina – jmenovali se Buonaparte ;-))!

 

Please reload

Please reload

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now