Kam na lyže v Toskánsku

February 24, 2016

 

Zatímco jinde už lyžařská sezóna pomalu končí, v Toskánsku se pořádně rozjely vleky až minulý týden. Cooo?!! V Toskánsku? Ano, v Toskánsku. Nikdy by mě nenapadlo, že budu někdy lyžovat právě tady. A je to tak. Srdce Apuánských Alp, které už je součástí Apenin, ukrývá celou řadu sympatických lyžařských středisek, kam se vyplatí vyrazit, když si chce člověk odpočinout od jarní sklenky lahodného Chianti. Pokud to vůbec lze ;-)

 

Takže, kde se tady dá dobře lyžovat? Vybrala jsem tři místa.

 

Na prvním místě je pro nás určitě Cerreto Laghi. Nejenže to máme z La Spezie nejblíž, ale navíc tam člověk najde opravdu výborné sjezdovky za rozumnou cenu – většinou s garancí nepřeplněnosti a se spoustou kvalitního sněhu. Sympatické středisko se nachází těsně před hranicí Toskánska ve výšce 1350 až 1894 m n. m. a rozlohou odpovídá zhruba Peci pod Snežkou. Nejdelší svah má 7 km, většina sjezdovek je červená. Vyžití tady najdou i malé děti, pro které je pod hlavním kopcem připraven dětský svah s pásovým vlekem. Mně osobně se na Cerretu líbí jeho snadná dostupnost, málo lidí, dobré tratě a krásné výhledy na okolní hory.

 

Dále bych vyzdvihla Abetone. To je vynikající i v létě, kdy se tady dá pohodlně chodit, kochat, sedět v trávě a jednoduše relaxovat. V této souvislosti doporučuji spa resort Val di Luce pod hlavním svahem ;-) Malá odbočka – nejezděte tam, když vašemu dítěti rostou zoubky. Jediné, co si z víkendu opravdu odnesete, jsou kruhy pod očima a bolest hlavy (vlastní zkušenost). Takže – změřit teplotu a zkontrolovat chrup ještě před odjezdem! Jinak Abetone je trochu větší, než Cerreto. A nabízí i více typů sjezdovek. Nejdelší svah má 3 km a celé středisko se nachází ve výšce mezi 1400 a 1900 m n. m.

 

Nejníže položené z vybraných je Zum Zeri. Sem se teprve chystáme, ale mám zprávy, že je to středisko vhodné hlavně pro začátečníky. Z La Spezie je vzdálené zhruba stejně, jako Cerreto (cca hodina a čtvrt). Nejvyšší bod leží ve výšce 1600 m n. m. Nedávno jsme na internetu navíc zaregistrovali akci, kdy nabízeli celodenní skipas za 12 euro (zhruba 330 Kč)! Možná dobrá alternativa, když si chce člověk zalyžovat s dětma, a nemá zrovna ambice absolvovat „supr dží“. Nejdelší sjezdovka má 2 km.

 

I když letos to bylo se sněhem „na štíru“, vypadá to, že teď tady bílá pokrývka chvíli vydrží. Pokud někdo pátrá po netradičních lyžařských destinacích, zimní radovánky na svahu Apenin na seznam určitě patří!

 

 

Please reload

Please reload

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now