Kde ochutnat krále a královnu vín

March 19, 2016

Při pohledu na dokonale upravené vinice srdce perfekcionisty zaplesá. Nadpozemsky přesné řádky vinných keříků kopírují kopce pohoří Langhe, do kterých rýsují přesně ohraničená políčka. Cena jednoho hektaru půdy se tady pohybuje okolo milionu euro. Důvod? Zdejší svahy plodí nejlepší červená vína Itálie, krále a královnu vín, Barolo a Barbaresco, pojmenované podle stejnojmenných vesnic. Vedle hlemýžďů, lískových oříšků a lanýžů by byl hřích při návštěvě regionu Piemont neochutnat zdejší víno.

 

Ochutnávka s batoletem není vůbec špatný nápad. Zvlášť, když vám k tomu svítí jarní sluníčko a nikde ani noha – jen vy, majitelé vinařství a jejich kočka se zlomeným ocasem, jejíž přítomnost vaše dítě natolik zaměstná, že se můžete v klidu oddávat nejrůznějším kyselinkám, jiskrám a vůním.

 

Od jednoho italského kamaráda jsme dostali tipy na tyto výrobce vína:

 

 

Z uvedených jsme navštívili rodinu Fenocchio, jejíž členové se pěstování vína v srdci vinařské oblasti Barola věnují již pět generací. Značka Giacomo Fenocchio vlastní okolo čtrnácti hektarů půdy, která ročně vyprodukuje devadesát tisíc lahví vynikajícího vína. Majitelka vinařství byla neuvěřitelně milá, všude nás provedla, a bylo jí jedno, že se naše holčička pokouší přivodit jejich kočce další trvalé následky. Nakonec jsme si u Fenocchiů koupili Barolo Casterelo 2012 a Langhe Nebbiolo 2014 – obě velice lehká, příjemná červená vína s ovocným nádechem.

 

Velice nás nadchla i návštěva vesnice Barbaresco. Hned pod věží s fantastickou vyhlídkou se nachází moderní vinotéka Rocche dei Barbari. Pohádková babička s dědečkem, kteří sympaticky neladí s okolním interiérem, zde prodávají nejkvalitnější Barbaresco. Pokud se s nimi pustíte do řeči, nebudou vás chtít nechat odejít. Starý pán otevíral nové a nové vzorky – „Ještě tohle musíte ochutnat! Bez toho vás nepustím!“ – a stará paní krmila naše dítě výborným domácím sýrem. Odejít se nám skutečně nechtělo.

 

O pár metrů dále dali víno doslova „na oltář“. Zdejší regionální vinotéka, kde můžete na jednom místě koupit všechny značky z oblasti, sídlí v odsvěceném kostele.

 

Pokud si budete chtít od skleničky na chvíli odpočinout, můžete se podívat na hrad Serralunga d’Alba, který byl mimo sezónu sice zavřený, ale jeho majestátní hradby jsou opět vynikajícím místem pro kochání se krajinou – zvláště, když s kočárem přejíždíte po nerovném povrchu z kočičích hlav (všichni známe). Další zážitek nabízí elegantní Alba, nedaleké centrum bílých lanýžů. Luxusní obchůdky a nejlepší restaurace v oblasti vás zase vtáhnou do jiného světa. A víte, jak končí většina výletů s malými dětmi? ...s džusem na tričku (v jídle i ve vlasech) se zvesela loučíme s vyhlášenou kavárnou Vincafé. Klasika. Tak na zdraví!

 

V Albě jinak stojí za to navštívit tyhle restaurace:

 

  • Museum – zdejší šéfkuchař vařil pro Jana Pavla II.

  • Dulcis Vitis – jeden z nejvyhlášenějších gurmánských chrámů Alby

  • La Piola – krásné bistro na hlavním náměstí, majitel a šéfkuchař je držitel třech michelinských hvězd

  • La Libera

  • Boccondivino

 

 

 

 

 

Please reload

Please reload

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now