Vafle nebo pizza? Velké srovnání Belgie vs. Itálie

May 11, 2016

Tento příspěvek píšu v Brugách. Sedím v příjemné hospůdce Kanthuys nedaleko Begijnhof, místa, který je ve městě snad nejfotografovanější pro své bílé domky, žluté lány narcisů a labutě, které se tiše „projíždějí“ po blízkém kanálu. Sedím nad mrkvovou polívkou, popíjím Burgse Zot, zdejší slavné pivo, dítě spí v golfáči a venku lije jako z konve. Dokážete si představit větší romantiku? Ještě jsem zapomněla dodat, že v hospůdce jsem úplně sama a nejbližší japonský turista je číšník.

 

V Belgii jsem žila dva roky. Moje dcera zde strávila první čtyři měsíce svého života. Místo máme, jako rodina, spojené se spoustou vzpomínek, zážitků a lidí. A nejlepší na cestování je, když se vracíte na místa, která dobře znáte. Tento týden jsem se rozhodla, že pro vás zhodnotím „životy“ v Itálii a v Belgii. Jaký je v nich rozdíl? Co mají společného? A kde bych žila raději? Na konci si můžete udělat i malý test!

 

 

Belgie : Itálie

 

1. Celkový dojem 1:1 – V obou těchto zemí si minimálně jednou týdně řeknete: „Jak to, že se to tady ještě celý nerozpadlo?!“ Život v Belgii i v Itálii je celkově super. Ale jsou momenty, kdy člověk žasne. Obojí „žasnutí“ většinou souvisí s organizací – země, institucí, lidí. V Itálii je poměrně bolestivou záležitostí jakýkoliv styk se zdejšími úředníky. Organizaci Belgie, jako země (rozdělené napůl, s multikulturním Bruselem, který nezvládá sám sebe, a několika parlamenty), možná nerozumí ani sami Belgičané. Otázkou zůstává, jestli si tuhle větu neříkáme občas i v Čechách. Asi záleží na frekvenci :-)

 

2. Kultura 1:1 – Belgie i Itálie jsou země plné typických chutí, vůní, kulturních odkazů a atributů. V Belgii člověk ocení pivo, čokoládu, hranolky, vafle s jahodama, krajku a cihlové domky. V Itálii víno, pizzu, těstoviny, mozzarellu, tiramisu a design. Každá z těchto zemí zkrátka světu přinesla něco typického, co jí už nikdo „neodpáře“. Teď spíš záleží, jestli dáváte přednost pivu, nebo vínu, pizze, nebo hranolkám. Těžká volba, co? Na konci článku si na tohle téma můžete udělat malý test.

 

3. Jazyková vybavenost 1:0 – Tak tady už Itálie poněkud pokulhává. Pokud chcete žít v Itálii (ale opravdu „žít“, se vším všudy), musíte umět italsky. V Belgii po vás znalost místního jazyka (tedy, pokud neemigrujete), nikdo nijak zvlášť nevyžaduje. Tak nějak se nepředpokládá, že byste si dali práci a naučili se zdejší hlavní oficiální jazyky, vlámštinu a francouzštinu. A stejně – kamkoliv přijdete – všude, od „hajzlbabky“ až po důchodce na ulici, všichni si s vámi rádi popovídají anglicky. Výjimkou jsou některé francouzské regiony a některá místa v Bruselu. Téměř stoprocentně to však podle mě platí pro vlámskou část.

 

4. Bydlení 1:0 – Samozřejmě, teď srovnávám jen místa, která znám (italskou Ligurii a vlámskou část Belgie). Nicméně obecně standard je lepší v Belgii. Zdejší byty, byť byste zde našli hodně „nedodělků“, jsou moderní, „aktualizované“, nekomplikované. V Itálii je to jinak. Bydlení, kde by na zdech nebyly plísně (za to může vlhké a teplé počasí), a nábytek nebyl z doby kamenné, jsme hledali poměrně v potu tváře. A stejně nemáme myčku!

 

5. Ceny 0:1 – Tak tady zas jednoznačně vyhrává Itálie. Včera jsem šla v Gentu do supermarketu a za pět položek, včetně malého balení plen, jsem zaplatila 18 euro. V Itálii by cena byla minimálně o třetinu nižší. Při větším nákupu by se dalo říci, že zatímco za stejnou cenu bych měla v Italii tašky dvě, v Belgii mám jednu. Stejné je to i s cenou bydlení, veřejné dopravy a dalších maličkostí běžného života. Itálie by snad mohla konkurovat v ceně léků, které jsou opravdu drahé.

 

6. Bezpečnost 0:1 – Je to smutné, ale bohužel je to tak. Po letošních útocích v Paříži a Bruselu se ukázalo, o čem už všichni léta věděli. Bezpečností situace v Belgii, zejména (a možná pouze – i když Lutych na tom asi také nebude zrovna růžově) v Bruselu, není nic záviděníhodného. Už jen při nákupu jízdenky na vlak na mě na internetu vyskočilo červeným písmem policejní doporučení. Do Bruselu jsem pro jistotu ani nejela. Takhle to před třemi lety nebylo. Byla to bezpečnější země. Do hlavního belgického města jsem jezdila každý den. Dnes se necítím, že by se mi mělo něco stát, ale přesto určitá obezřetnost zůstává. V Itálii (v Ligurii) se s těmito pocity nesetkáte.

 

7. Lidská vřelost 0:1 – Myslím, že tohle není potřeba ani moc vysvětlovat. Italové jsou zkrátka srdnatí, pohostinní, vřelí. Belgičané bezesporu také – ale chvíli jim to trvá. Zdejší lidé jsou uzavřenější, nenavazují vztahy rychle, vyčkávají. Nejde o nepřátelství, je to zkrátka součástí jejich národní povahy (teď mluvím o Vlámech). Zvlášť vidět je to ve vztahu k dětem. Zatímco v italském supermarketu je naše holčička za superstar, v Belgii jí nikdo nevěnoval moc pozornost. Jaká to trpká zkušenost pro naše italské dítě!

 

8. Doprava 1:0 – Vezmu to „odspodu“. Městská hromadná doprava funguje v Belgii skvěle. Ve velkých městech jsou tramvaje, autobusy, trolejbusy – vše s kočárem perfektně dostupné. V Itálii mě jednou s kočárkem vykopli s autobusu s vysvětlením, že pokud nejde složit, tak smůla. Italská společnost vás zkrátka donutí koupit si malé vozítko (auto, motorku), ať už chcete, či nechcete. To není zrovna ekologické. V Belgii je navíc připravená infrastruktura pro kola, takže dojíždět lze snadno i takhle (což je dáno historicky a Itálie svojí variabilností ani nemůže konkurovat). V obou zemích jsem jela i vlakem. Vlaky fungují výborně (myslím, že to je jedna významná oblast, kterou v ČR jen tak nedoženeme). Jsou čisté a pohodlné. Pokud jedete autem, tak v Itálii i v Belgii jsou poměrně kvalitní dálnice. V Itálii jsou na tom o trochu lépe – čímž se ovšem dostávám k jedné velké nevýhodě Apeninského poloostrova, zejména pro cestovatele – a to je mýtné. Dálnice jsou zde opravdu drahé. Leteckou dopravu hodnotit nebudu. Myslím, že Brussels Airlines a Alitalia by si „kvalitou“ některých svých služeb mohli podat ruce.

 

9. Flora a flora 1:1 – Itálie je neuvěřitelně variabilní a obrovská země. Najdete tedy úplně všechno. Od majestátních velehor, přes kopcovité oblasti s vinicemi, sopky, moře, národní parky. Itálie je v tomhle směru nedostižná. Jediné, za co jí připisuji osobní mínus (dáno tím, kde žijeme), jsou ještěrky, sršně a další velká lítací a běhací havěť, které se bojím. Belgie je oproti tomu takový malý, placatý, zelený ráj. Zvlášť teď na jaře je to tady opravdu okouzlující. Zelené louky, rozsáhlá pole, rozkvetlé stromy, pasoucí se koně, ovce, krávy. Výlet vlakem po belgickém venkově je povznášejícím zážitkem velmi připomínajícím rodnou hroudu. Jen uklizenější.

 

10. Čistota 1:0 – Tady musím připsat body Belgii. Nejlépe jsme to pochopili, když jsme projížděli francouzskou částí. Tu jsme vždy považovali za „neupravenější“ (takový český venkov = z dvorků občas skladiště, tráva v chodnících, neopravený plot…). V celkovém srovnání s Itálií, kde často opadanou omítku vydávají za estetický záměr, však Belgie jasně vítězí. Zvláště vlámská města jsou velice čistá a upravená. Itálie navíc prohrává, i co se týče recyklace odpadů. Ve městě, kde jsme bydleli, měli propracovaný systém sběru odpadků z domácností, nepotřebovali popelnice, a svoz byl organizován přes internet (než to však člověk zjistí, lítá s domácím odpadem po parcích a rve ho do malých košů pro turisty). V Itálii jsou velké sběrné popelnice pro celé čtvrti, jejich stav je mnohdy hodně neutěšený. Nehledě na pofidérní systém a množící se důkazy, že to stejně „někde“ hodí všechno na jednu hromadu. A taky v Ligurii nerecyklují sklo, což nechápu.

 

VÝSLEDEK: 7:6 – Velmi těsně u mě vyhrála Belgie. Spíš bych však řekla, že je to nerozhodně. Zemi hodně ubírá bezpečnostní situace, a Itálii naopak nahrává překrásná příroda. Tak nevím, že by příští destinace už byla ČR? Kdo ví… možné jsou všechny varianty.

 

P.S. Samozřejmě, všechno, co píšu je můj pohled na věc na základě mých zkušeností. Budu ráda, když mi dáte vědět, jaké zkušenosti máte vy!

 

Jestli vás článek zaujal, můžete si udělat tento jednoduchý test:

 

Kdybyste si měli vybrat, čemu byste dali přednost?

 

A) Hranolky

B) Pizza

 

A) Vafle

B) Tiranisu

 

A) Pivo

B) Víno

 

A) Jahody

B) Artyčoky

 

A) Bruggy

B) Miláno

 

A) Kolo

B) Auto

 

A) Cihlová omítka

B) Barevná omítka

 

A) Venkov

B) Moře

 

A) Zelená

B) Modrá

 

A) Krávy

B) Ještěrky :-)

 

OK, uznávám, že to není žádný testovací průlom :-) Máte-li víc áček, pak bude vaše země Belgie. Máte-li víc béček, pak Itálie. Jak jste dopadli?

 

 

Please reload

Please reload

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now