Jak se pozná turistická sezóna?

May 23, 2016

 

 

Již to nelze ignorovat. V Zálivu básníků začala turistická sezóna. To znamená, že do měsíce normální smrtelník nezaparkuje a pláže se promění v soukromé vlastnictví. Varovně připravené deštníčky a lehátka s hotelovými emblémy jsou jedním z mnoha neklamných důkazů blížících se turistických hord. Na jednu stranu jsem ráda. Trochu to tady ožije. Na druhou stranu mě štve, že pro první klidné koupání budu muset zase překonávat svoji ještěrčí fobii někde na útesu.

 

„Letní turistická Itálie“ totiž celý rok nevypadá, jako „letní turistická Itálie“. Jakmile se za návštěvníky v září zavřou dveře, lidé se tady začnou chovat zase normálně. Je to jako, když vám splaskne botox (jestli teda botox může splasknout). V jednu chvíli je to tu všechno naparáděné, přehnané, vyburcované – a najednou je to pryč, jako by to ani nebylo.

 

Jak se tedy pozná, že se turistická sezóna blíží? Aneb malé okénko do „nudné předsezónní normálnosti“:

 

 1. Pravidelné lodní spoje s Cinque Terre – signály, že se něco děje, k vám začnou pronikat nejdříve nenápadně. Tohle je jeden z nich. Konečně obnovili pravidelné lodní spoje z Lerici do Cinque Terre! Na výlet lodí je však potřeba se vydat ještě před letními prázdninami, jinak může být váš zážitek trochu „ulepený“ (a upocený).
   

 2. Stavební práce – lodě rozpohybují bagry, buldozery a parní válce. A zastaví dopravu. Překotně se opravují všechny zdejší „kruháče“ a díry v silnicích. Místní nadávají, že se na to celý rok kašle. Práce mezi sebou ovšem nejsou nijak koordinovány, tak se vám může stát, že jednu ulici zavřou, aby vás poslali do jiné, kde se taky kope.
   

 3. Zatloukají se cedule – je vám oznámeno, že vaše oblíbená pláž patří z poloviny hotelu, o jehož existenci jste dosud neměli ani tušení. Jestli chcete zůstat, zaplaťte si za lehátko pět euro/den. Nebo – vidíte támhle ten plot? Tak to bude vaše místo po zbytek prázdnin. Na zmíněný prostor 3x3 metry se za měsíc natlačí celá Itálie.
   

 4. Místní odjíždějí – jako tažní ptáci, jakmile začne sezóna, místní odjíždějí. Pokud ovšem nevlastní kavárnu na promenádě, hotel, nebo cokoli, čím si lze v létě přivydělat. To naopak přijíždějí všichni jejich příbuzní.
   

 5. Nedostupné stánky s novinami – šedé trafiky se obalí do duhových „airbagů“, skrz které trvá cesta k pokladně, jako byste šli pěšky přes amazonskou džungli. Tyto duhové „airbagy“ jsou tvořeny nafukovacími zvířaty, barevnými matracemi, volejbalovými míči, síťkami na ryby, imitacemi zbraní, bublifuky, nejrůznějšími hračkami a kyblíky s motivem Frozen. Na nehostinném písečném prostoru zkrátka v létě jen s dekou nepřežijete.
   

 6. Poprvé se spálíte – supermarkety začnou nabízet opalovací krémy. Což nejdříve pohrdlivě přejdete. O den později však celí rudí nadáváte, že jste si jeden nekoupili.
   

 7. Komáři – do stejné kategorie patří i váš vztah k repelentům a elektrickým odpuzovačům hmyzu. Proboha, na co? Brzy poletíte dokoupit i tohle. A pasti na mravence.  Fauna se postupně zase stěhuje k vám domů.
   

 8. Afričtí prodavači – žádná italská pláž se bez nich neobejde. Tito dobří muži vám prodají balónek za deset euro, hodinky s vodotryskem za dvacet, falešné zuby podle nálady, a když už jsme u toho – velkým hitem jsou selfie tyče. Že nemáte smartphone? Nevadí… ono je to vlastně drbátko. „Mama, bum!“ nahlásí mezitím vaše zlatíčko po neúspěšném pokusu narvat nafouklý balón do brčka. Ještě, že je tu ochotný prodavač, který vám hned nabídne další. Pro vás… za devět!'
   

 9. Parkování – začne to být věda. Zatímco v zimě si můžete parkovat skoro, kde chcete, v létě se můžete kvůli špatnému parkování stát klidně i svědkem pouliční potyčky.
   

 10. Nové kavárny a obchody – jako houby po dešti, v blízkosti pláží vyrostou nové kavárničky, obchůdky, informační stánky a restaurace. O víkendu už se můžete těšit na první navoněné korzující davy, z nichž půlka vypadá, že se chystá na audienci ke královně. Večerní život se zase probouzí k životu. Hurá!

Please reload

Please reload

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now