Cesta na jih: Vesuv a Pompeje

June 6, 2016

V koupelně se mi od víkendu válí hromada špinavého prádla. Auto vypadá jako po výbuchu (sopky). Ale já tu sedím u pc a snažím se dát dohromady několik zásadních informací a tipů k výletu na Vesuv a do Pompejí. Čert vem prádlo, mravence (no jo, z domova se nám mezitím stalo mraveniště) a auto! Zpracování zážitků považuji (trochu alibisticky) za přednější. Takže, jak je to s cestováním do vulkanické oblasti Itálie okolo Neapole? Na co se připravit? A co si vzít s sebou, když jedete s malými dětmi?

 

1. Zase to řízení – historky o příšerném stavu zdejších pravidel silničního provozu nelhaly. Nikdo nic nerespektuje a cesty jsou rozbité. Připravte se tedy na úplně všechno. Od příletu UFO, až po stádo koz uprostřed silnice. Pokud vám navigace ukazuje, že nějaká cesta trvá půl hodiny, násobte vždy třemi. A zamykejte si auto. I za jízdy.

 

2. Trochu pozitivněji – Vesuv, Pompeje, i nedaleké Herculaneum, opravdu stojí za návštěvu. Z vrcholu Vesuvu se vám naskytne nádherný výhled nejen na kráter, ale i na Neapolský záliv a celé město. Je to paráda, pro kterou se stojí za to vydat až nahoru.

 

3. Logistika – na Vesuv vede poměrně upravená silnice. Jeďte pořád výš a výš, co to jen jde – až vás na konci cesty zasloužilý pracovník parku zastaví a pošle na parkoviště. Za parking „jakože“ nic neplatíte, ale za shuttle bus zaplatíte dvě eura na osobu, vstup na Vesuv stojí deset na osobu. Přibližovací autobus k turistické stezce rozhodně doporučujeme, jede se po silnici, takže z hlediska výstupu určitě o nic nepřijdete. Ta pravá panoramata začínají až na zaprášené stezce k vrcholu, kde vás autobus po pár minutách vyloží. Na Vesuv se lze dostat ale i autobusem z Pompejí nebo z Herculanea.

 

4. Čas – cesta nahoru trvá s dítětem v nosítku asi třicet minut. Záleží, jestli při tom fotíte a natáčíte. Mně to trvalo skoro hodinu. Okolo kráteru pak vede nádherná panoramatická stezka, ze které jsou výhledy ještě krásnější a magičtější. Dolů to trochu klouže, dejte si pozor na vhodnou obuv (určitě bych se nebála vzít pohorky). Celkem si na návštěvu Vesuvu můžete vyčlenit dvě až tři hodiny.

 

5. Nosítko – do Pompejí i na Vesuv, všude bych doporučila děti nosit. S kočárkem je to na sopku bez šance, v Pompejích by se dalo, ale rozhodně si nedělejte ambice, že byste se projeli všude (což ovšem s malými dětmi stejně úplně nejde, ať už sedí kdekoli).

 

6. Co mi přišlo zajímavý – italská vláda se léta snaží starousedlíky od paty Vesuvu odstěhovat. V případě katastrofy, a Vesuv „spí“ zatím prý nejdéle za posledních 500 let, by bylo ohroženo více jak půl milionu lidí. Naštěstí o další činnosti sopky údajně zatím nejsou zprávy. A Italové se od úrodné sopečné půdy (a turistické obživy) také moc stěhovat nechtějí.

 

7. Pompeje – rozhodně stojí za to vidět. Navštívili jsme i Herculaneum, které je menší. Pro děti pravděpodobně i lépe „zpracovatelné“. Pompeje jsou obrovské. Jejich rozlehlost nás samotné docela překvapila. Strávili jsme zde celé odpoledne, téměř až do zavírací doby. Před zavíračkou je to tady navíc nejhezčí a nejfotogeničtější, protože turisté už jsou pryč. Tudíž určitě lze zvládnout (při dobrém „time-managementu“) Pompeje a Vesuv v jeden den.

 

8. Ceny – vstupné do Herculanea a Pompejí stojí dvacet dva euro (sdružená vstupenka). Je tedy na vás, jestli budete chtít navštívit jen Pompeje, nebo i Herculaneum. My jsme Herculaneum viděli, a osobně bych dala přednost příště jen Pompejím – pokud ovšem nejste zapálení milovníci vykopávek. Za audio průvodce se pravděpodobně vyplatí utratit několik dalších euro navíc. V tom případě je ale vhodné mít více času a nehonit se za dětmi (jako my), kteří skrytá zákoutíčka zřícenin budou stejně považovat za super schovávačky, a to bez ohledu na pohnutou historii těchto míst. Tudíž – pokud audioprůvodce, tak když cestujete bez dětí, anebo si dát na Pompeje hodně času.

 

9. Audiovizuální výklad – na druhou stranu ale rozhodně stojí za to vidět, a „nic to nestojí“ (nepočítám-li vstupné do Pompejí), audiovizuální výklad, který naleznete hned u vchodu do vykopávek. Naprostá paráda! Autoři projekce vám během několika minut představí celou historii města, kde co bylo, k čemu to sloužilo, zrekonstruují před vašima očima rozvaliny a ještě vám řeknou, kde co konkrétně najdete. Ve vedlejší místnosti si potom můžete vyzkoušet simulaci výbuchu sopky. Jedná se o poněkud skličující zážitek, ale celou prohlídku města pak budete vnímat úplně jinak.

 

10. Jídlo a pití – v Pompejích není téměř žádný stín, vezměte si s sebou proto dostatek vody. Hodit se bude i malá svačinka, protože při prohlídce města si určitě budete chtít odpočinout. V areálu je restaurace, ale tipuji, že bude hodně drahá. Dobré místo na oběd, které navíc nabízí i relativně laciné parkování (zkuste smlouvat), je Luculus, který naleznete na frekventované silnici mimo areál vykopávek. Obecně v Pompejích však žádné gastronomické zážitky nečekejte.

 

Tak. A tady máte krátký video blog, abyste si všechno dokázali lépe představit:-)

 

P.S. Ubytování jsme měli v Agriturismo Casa Scola – moc pěkný, pejsci, kočičky, tahání za ocas a tak. Nicméně dostupnost místa je šílená. Otázkou však zůstává, jestli to v této oblasti neplatí tak trochu pro všechno. Z jejich terasy jsou navíc překrásné výhledy na moře, takže už kvůli tomuhle (a malému roztomilému koťátku na zápraží) bych místo spíše doporučila.

 

 

 

Please reload

Please reload

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now