Domácí Babylon

June 14, 2016

Začalo to nenápadně. Naše dítko si takhle jednou v klidu likviduje hotelovou dekoraci skládající se z  kačenek a ovce. Něco si u toho mumlá. S manželem tomu nevěnujeme pozornost. Třicet vteřin nerušené večeře si ceníme víc, než na kolik nás přijde kýčovitá plastová kačenka, kterou budeme muset nevyhnutelně nahradit, jakmile jí dítě utrhne hlavu. „Pekoja, pekola, beee, beee,“ vykládá si naše holčička. Zpozorním. Můj mozek mimoděk nalistuje v učebnici kapitolu zvířata – a v tom mi to dojde! „Ovce! Ona říká ovce!“ vykřiknu na celou restauraci, čímž krutě zadusím mužovo vyprávění o poslední poradě v práci. „Co?“ zvedne obočí. Vůbec nechápe, o čem to mluvím. „Ona říká ovce! Naše dítě mluví italsky!“ vysvětluji náhlé pozdvižení. Googlujeme. Skutečně. „Pecora“ znamená ovce. Naše dítě si hraje s ovcí a říká u toho ovce. Italsky. A co jsme si jako mysleli, že se stane?

 

Ráda bych vyzdvihla, že naše rodina je česká. Doma mluvíme česky, a i když částečně chápu snahy některých rodičů naučit dítě cizí jazyk tím, že na něj budou od narození mluvit (ač ne-rodilí mluvčí) cizím jazykem, jsem toho názoru, že se věci mají dít přirozenou cestou. Pokud jeden z rodičů není třeba Angličan (přirozená cesta), nemá cenu dětský mozek hned zatěžovat dalším jazykem. Všechno má svůj čas. Jakmile vidím, že moje dítě ovládá relativně dobře „mateřštinu“, můžeme se pustit... třeba do japonštiny. Cizí jazyky mají v životě člověka určitě své místo. Nám se ovšem stalo, že je naše holčička – díky životu v Itálii – vystavena třem jazykovým prostředím: V jeslích se mluví italsky, venku s kamarády anglicky, doma česky. Jak se v tom má ta malinká hlavička zorientovat? Nejsem žádný specialista. Nikdy jsem v této situaci nebyla. Neděláme hloupost? Neměli bychom zbrzdit? Jak to zvládne?

 

Dává mi smysl rozdělovat prostředí. To znamená, doma na dítě nemluvit anglicky ani italsky, aby si jazyk dokázalo spojit s konkrétními prostředími – a pak lépe oddělovat. Moje teorie je „na papíře“ docela funkční. Ale pak nastupuje „neznámý element“ – konkrétní chování dítěte. Někdy můžete načíst stohy příruček, a vaše děťátko vám během jediné vteřiny vysvětlí, že jste úplně mimo. Alespoň zatím. Tak nějak jsem si myslela, že bude moje dcera od malička přirozeně oddělovat. Že se stane, že bude mluvit s učitelkami italsky, s dětmi venku anglicky, s námi doma česky. Že to půjde, jako po másle. A že já budu brzy přebírat cenu „Matka roku“. Hm. Tak evidentně se to nestalo. Naše holčička nyní prochází obdobím „mixování“. Od zmiňované „ovce“ totiž dostaly věci velmi rychlý spád.

 

„Mama, come here, koukej, mucca!“ ukazuje mi prstíkem v knížce krávu. Pomíjím, že věta byla ve třech jazycích a trpělivě vysvětluji: „To je kráva.“ Dítě se na mě nechápavě podívá. „Ne, mama, mucca,“ uzavře debatu. Můj muž jen kroutí očima. „Uno, duo, tre…“ počítá si o chvilku později, když jdeme ze schodů. „Bravissima! A teď česky, jo? Jedna, dvě, tři…“ snažím se jí „přeorientovat“. Opět ten nechápavý výraz (jsem si jistá, že děti okolo dvou let prochází obdobou puberty – ten výraz vždy říká: „Matko, jdi se zahrabat.“). „Ne, mama, one, two, three…“ pokračuje hrdě. Jdu se zahrabat.

 

„Come ti chiami?“ ptá se naší holčičky na návštěvě italská kamarádka. „Nicky,“ odpoví malý jazykovědec. Nadskočím. „E quanti anni hai?“ pokračuje zvědavě. „Duo,“ řekne dítě. OK, tak fajn. Už si umí v italštině i povídat. Sice jen trochu, ale pořád je na tom líp, než jsem já byla ve svých devětadvaceti (před rokem). Podobných situací jsem za uplynulý měsíc nastřádala ještě několik. A začínám mít podezření, že některé její „mumlání“ nebude úplně „mumlání“, ale jazyk, kterým v rodině zkrátka nikdo nemluví. Výborně.

 

Co z toho tedy plyne? Že bychom se měli víc učit. Nikoli naše děti. Ale my, dospělí. Někdy si myslíme, jak děsně ty naše ratolesti „školíme“, a opak je pravdou. Jsou to oni, co „školí“ nás. Anebo je to možná spolupráce. My dáváme jim, a oni dávají zase nám. Pořádný kapky. A taky moře lásky.

 

P.S. A já si jdu otevřít učebnici italštiny.

 

Please reload

Please reload

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now