Nejlepší výlety na lodi a bez lidí (Golfo dei Poeti)

August 9, 2016

Minulý týden jsme podnikli několik velkolepých výprav za poklady Zálivu básníků. Všechny mají jeden společný motiv: únik před davy. Turistická sezóna je totiž v plném proudu, což s sebou přináší bohužel i to, že pokud nemáte předplacené lehátko na některé z obléhaných plážích, skončíte v ještě obléhanějších pruzích písku pro všechny. A když říkám pro všechny, myslím tím „pro všechny“. Celá Itálie a půlka Evropy se totiž právě stěhuje do Toskánska a Cinque Terre, a mám neblahý pocit, že Záliv básníků bere tato migrační vlna s sebou. Hlavním tématem každého dne se proto stává odpověď na otázku: Kde dneska potkám nejméně lidí?

 

Zkušení vědí, že nejlepší je odebrat se do hor, vyhledat odlehlou pláž, anebo se ukrýt na moře. Stejným klíčem lze patrně postupovat všude na světě. Nám se s dcerkou minulý týden povedly dva výlety, které považuji za zaznamenáníhodné pro další případné „lidumily“, anebo pro ty, kteří jednoduše milují moře a výlety na něm. Tady jsou:

 

1. Giro delle Isole (okruh na lodi okolo ostrůvků Palmaria, Tino, Tinetto)

 

Každý, kdo sem přijede, musí udělat povinný okruh: Lerici – Portovenere – Cinque Terre a zpět. Málokdo si však všimne, že v nabídce výletních člunů je jednou denně i projížďka okolo ostrůvků Palmaria, Tino, Tinetto. Soudím tak podle obsazenosti loďky, která s námi vyjížděla přesně ve 12:00 z Portovenere. Kromě nás a našich přátel plavidlo osídlily ještě asi další dvě skupinky. Jedná se o krátký výlet (asi 45 minut), který si však svojí intenzitou prožitků nezadá s výletem přes Cinque Terre – pokud vás, stejně jako mě, baví pohled na majestátní útesy. Člověk to totiž nečeká. Myslíte si, že jedete na nudný okruh – ale skály ostrova Palmaria, opuštěné těžební místo na jejím konci, majestátní majáky a skalní útvary spadající do azurové vody vás rychle vytrhnou z odevzdaného bloumání. Je to jednoduše vynechávaná paráda, kterou si stojí za to dopřát. Pravda – až potom, co člověk navštíví Cinque Terre, protože to je v této oblasti zcela určitě „must“. Na druhou stranu, pokud jedete v sezóně, mohou vám davy výlet trochu kalit. To se na „Girro delle Isole“ nestane.

 

Itinerář: Lodí v 9:30 z Lerici do Portovenere (cesta trvá asi 20 minut - jeďte ve všední den), v Portovenere kafíčko a koupání v Grotta Byron (hledejte nápis na konci vesnice nedaleko ikonického románského kostela, který nelze přehlédnout), svačina, ve 12:00 odjezd lodí na „Giro delle Isole“. Okruh trvá necelou hodinu, takže po návratu můžete vstřebat všechny zážitky u chutného oběda (ochutnejte zdejší pesto), nebo koupáním u břehů Portovenere. Pokud máte ještě energii a čas, můžete si přejet člunem na protější ostrov Palmaria, jejíž pláže nikdy nepraskají ve švech. Jízdenku na „Giro delle Isole“ si můžete koupit už v Lerici, stojí 20 euro. Anebo do Portovenere dojet autem (parkování je v sezóně ovšem problém) a jízdenku si koupit až tam.

 

 

2. Punta Bianca – písečná pláž z Bocca di Magra

 

Pokud v Zálivu básníků prcháte před davy, měli byste vědět ještě o jednom místě. Parco di Montemarcello je nejen fantastickým místem pro turistiku v chladnějších dnech, ale navíc zde najdete dvě pláže, které se vyznačují krásně čistou vodou bez velkých davů „spolukoupajících“. Už jsem o nich tady několikrát psala – Punta Bianca a Punta Corvo. Na kamennou pláž Punta Bianca se dostanete pěšky ze zaprášené cesty nad vesničkou Bocca di Magra. Písečná pláž Punta Corvo je dostupná strmou stezkou z Montemarcella, anebo se sem můžete pohodlně dostat lodí z Bocca di Magra. Bohužel, tento letní provoz i z tohoto skrytého pokladu dělá v sezóně tak trochu veřejné koupaliště. Na obou místech však potkáte podstatně méně turistů. Na Punta Corvo je třeba si s sebou vzít dobré boty do vody – zdejší černý písek na slunci konkuruje rozžhaveným uhlíkům.


Pokud byste ovšem chtěli být důslední – a opravdu se vyhnout jakémukoli davu – pak je nejlepší najmout si loď z Lerici nebo z Bocca di Magra a zapíchnout prst na mapě na místo, kterému místní říkají „Punta Bianca – spiaggia“. Jedná se o malou písečnou pláž hned za Punta Bianca, která byla kdysi rovněž přístupná výletním lodím. Velké kameny, které se před mnoha lety utrhly ze svahu, však pláž natolik zkrátily, že sem žádná výletní loď nejezdí. A to je dobře! Úzký pruh písku z jedné strany ohraničený velkými balvany a z druhé malou jeskyní, představuje ideální útočiště pro celodenní i krátkodobé návštěvníky, kteří sem připlouvají na loďkách relaxovat, meditovat, milovat. Zkrátka ráj na zemi. My jsme sem jeli s kamarády malým motorovým člunem – cesta z Bocca di Magra nám trvala asi 15 minut. Za celý den sem připluly ještě dvě paní na padddle boardech a rodinka v kanoji. Jinými slovy – nemusíte mít zrovna velkou loď, abyste se sem dostali. Dokonce se sem dá i přeplavat z kamenné Punta Bianca za rohem.

 

 

 

 

Please reload

Please reload

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now