Vlog: Cesta do hlubin mramorových hor

September 20, 2016

Když je v Itálii vedro, dělají místní dvě věci: buď se s gustem nechají upéct na pláži, anebo utíkají do hor. Jelikož se v létě i teplota v našem bytě pohybovala okolo třicítky, vybírali jsme výlety hlavně podle toho, jestli se tam bude můj ochlupený – a tudíž vedra nemilující – muž cítit dobře. Zkrátka, aby se bylo kde zchladit. Jedna z nejbližších příležitostí se naskytla v Carraře, což je nedaleké město v Toskánku, které je proslavené svými mramorovými horami. Mramor z Carrary byl použit na stavbu těch nejkrásnějších evropských katedrál a třeba Michelangelo z něj vytesal svého Davida. Zdejší hory vás přitom lákají už z dálnice – celý rok na ně koukáte a máte pocit, že tam snad musí být sníh! Sníh to není – jedná se o na slunci zářící mramor prvotřídní kvality.

 

My jsme se vydali do jeskyně Frantiscritti, která je ukrytá v těžebním místě nad Carrarou. A když říkám ukrytá, opravdu myslím „ukrytá“ – zdejší značení opravdu není úplně turisticky přátelské, ale o to větší radost máte, když místo najdete (pomůže mapka zde). V létě tady navíc nejsou davy turistů, takže pokud si chcete dopřát klidný, ochlazující – a lehce dobrodružný – zážitek, hurá do toho! V kteroukoli roční dobu se v jeskyni teplota pohybuje okolo 16 stupňů (pro mého muže ideální), takže není od věci se trochu přiobléct. Zajímavé také je, že ve Frantiscritti se mramor stále těží – a jen určitý čas je vyhrazen turistům. Zbytek super zajímavých informací vám řekne průvodkyně v angličtině – a musím říct, že byla opravdu skvělá! :-)

 

Jestli okolo někdy pojedete – ať už s dětmi či bez – rozhodně moc doporučuju! I kvůli tajuplné atmosféře a skvělým příležitostem k focení.

 

P.S. A na jídlo si skočte do Locanda Apuana, což je restaurace v srdci historické mramorové vesničky Colonata, asi 5 min jízdy od jeskyně. Podávají zde místní specialitu, Lardo, což je jakési sádlo nebo spíš špek na horských bylinkách. Větší dobrotu nenajdete!  

 

Více ve videu:

 

 

 

Please reload

Please reload

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now