Co si dovézt z Itálie pod stromeček?

December 16, 2016

 

Vánoční svařák pod stromečkem na některém ze zasněžených českých náměstí (a nemusí to být zrovna v Praze na Staromáku) je prostě nejvíc! České Vánoce jsou zkrátka unikátní a nebála bych se tvrdit, že patří mezi jedny z nejkrásnějších na světě. Tohle si člověk možná uvědomí až s životem v cizině. Najednou vám začne chybět „vaše“ vánoční cukroví, líbezné české koledy, tradice lití olova – a dokonce postrádáte i ty otravné obrázky Josefa Lady, kolovrátkovou smyčku pohádek v televizi a komunistické ozdoby v zašlé krabici po babičce (takové ty super-křehké růžové baňky, andělíčci a čerti z ochlupených drátků, vosí hnízda z lepenky, mochomůrky na klipsny a vypelichané stříbrné řetězy – pamatujete?). Nebylo by na místě tedy tvrdit, že italské Vánoce jsou v něčem lepší. Jsou prostě jiné, a pokud se někdy chcete místo adventních trhů ve Vídni podívat třeba do předvánočního Milána nebo Florencie, určitě neuděláte chybu. Zajímavější podle mě je, co si z Itálie pod stromeček dovezete. Jestli totiž v něčem země na Apeninském poloostrově naprosto vyniká, tak je to nepřeberné množství tradičních produktů – od těch klasických, jako jsou těstoviny nebo olivový olej, až po ty „noblesní“ typu rukodělných kožených výrobků nebo brilantních designových kousků do bytu. Když k tomu navíc přidáte příběh, odkud daný produkt pochází – máte vyhráno. Po čem bych se tedy doporučovala koukat?

 

 

1. Těstoviny – tímhle dárkem nikdy nic nezkazíte. Italské těstoviny jsou prostě fantastické a neznám člověka, který by je nemiloval. Nejlepší jsou samozřejmě ty „domácí“ – to znamená koukat se po lokálních výrobcích, malých obchůdcích, ale i s těmi „supermarketovými“ budete určitě spokojeni. Za nás jednoznačně vede značka Barila a „Ipercoopácká“ Fior Fiore, která ve všem nabízí skvělý poměr ceny a kvality.

 

2. Omáčky a pesta – když už jsme u těstovin, chtělo by to něco k tomu! Že vám omáčka ze skleničky přijde podezřelá? Počkejte, až ochutnáte! Rozhodně se vyplatí nakoupit také pesta (zelené bazalkové pesto genovese, červené rajčatové pesto rosso, nebo třeba naprosto parádní oříškové pesto di noci), nebo jakékoli produkty z rajčat (loupaná rajčata, passaty nebo sušená cherry rajčátka). Po zbytek roku bude obdarovaný v kuchyni kralovat!

 

3. Hmoždíř a produkty z mramoru – teď udělám malou lokální odbočku. Pokud po cestě do srdce Toskánska zastavíte v Carraře, kupte si něco ze zdejšího prvotřídního mramoru. Mezi obligátními soškami, šachy a popelníčky najdete i takové vychytávky, jako jsou hmoždíře k přípravě pesta, mramorové korálky, nebo kalciový prášek, kteří místní přidávají do jídla, aby měli zdravé kosti.

 

4. Olivový olej – nejlepší olivový olej v Itálii produkuje Ligurie, Toskánsko nebo Sicílie. Nejlepší je kupovat olivový olej „přímo u zdroje“, tedy rovnou od výrobce. Je to podobné, jako s vínem. Také olivové oleje se liší kvalitou, zpracováním, ročníkem. Profesionální výrobci navíc striktně rozlišují produkty, které jsou určené na smažení, a které se naopak hodí na salát. Věděli jste třeba, že můžete jít i na olejovou ochutnávku? Tenhle netradiční zážitek pod stromečkem také určitě potěší. My si nemůžeme vynachválit značku ROI. Z jejich olivových olejů se vám normálně protočí panenky!

 

5. Lanýže – no jo, jsme v Itálii, takže se ještě zdržíme v kuchyni. Vřele doporučuji návštěvu předvánoční Alby. Tohle hlavní italské město lanýžů, vína a čokolády před Vánoci voní houbami, a kakaem… jdete po ulici a neustále vás něco delikátního „vodí za nos“. Nemůžete se nabažit vůní, krásných výkladních skříní s drahým zbožím, ale i pouličních stánků s těmi nejvybranějšími pochoutkami za pár euro. Právě zde můžete lanýže snadno nakoupit – po cestě domů je však dobře „zaizolujte“ od ostatních zavazadel (zase to nechcete s tou „lanýžovou vůní“ přehnat). Pokud máte zájem o dva tipy na snadné recepty z této drahocenné suroviny, mrkněte sem.

 

6. Čokoláda – jestli nechápete, proč byste někomu měli dávat pod stromeček čokoládu – jak nás k tomu každoročně navádějí reklamy na výrobky Ferrero – v Albě to pochopíte. A můžete se k tomu směle odhodlat. V tomhle městě totiž sídlí zmiňovaná slavná čokoládovna, která vyrábí světoznámé cukrovinky za použití lískových oříšků ze zdejších svahů (vedle vína tu najdete lískové keře na každém kroku). Hurá tedy do nejbližšího souvenir shopu na všechny ty Ferrero Rocher, Mon Cheri anebo třeba Nutelly. Pod stromečkem však nezapomeňte přidat historku, že nejde o bonboniéry z Albertu od vedle! Ježíšek pro ně přece musel až ke zdroji!

 

7. Víno – nelze vynechat! V regionu Piemonte okolo Alby prostě musíte koupit a ochutnat zdejší víno. O Barolu a Barbarescu se vám bude zdát ještě hodně dlouho – navíc je však můžete uschovat na dalších pět až deset let, takže z nich ve skleničce nakonec vznikne opravdový poklad. Seznam doporučených vinařů najdete třeba tady. V Ligurii můžete nakoupit Vermentino, v Toskánsku se zaměřte na Chianti, Brunello di Montalcino, Vino Nobile di Montepulciano, desertní Vin Santo, Bolgheri nebo třeba Rossé di Montalcino. Na mapku nejlepších italských vín se podívejte sem. Obecně hledejte vždy lahve, které jsou označeny známkou kvality DOC, DOCG nebo IGT.

 

8. Sýry a šunky – já se z té kuchyně snad nedostanu! Nejkvalitnější italská šunka pochází z provincie Udine a její produkce se soustředí okolo města San Daniele. Zdejší prosciutto je nesmírně kvalitní – vyrábí se výhradně z lokálního vepřového masa a mořské soli. Poznáte to okamžitě! O takové vůni se vám ani nesnilo. V šunce nejsou samozřejmě žádné konzervanty, dochucovadla a já nevím, co ještě. Zkrátka 100% maso, jak má být. Pokud ovšem milujete sýry, pak je jasné, že si rovněž přijdete na své. Nadělte si pod stromeček třeba bochánky Parmigiano Reggiano nebo Pecorino Romano.

 

9. Parfémy a mýdla – zejména ve Florencii se na vás ze zdejších malých obchůdků pohrnou nejrůznější povznášející vůně. Nebojte se proto nakoupit unikátní parfémy nebo mýdla od zdejších výrobců. Zabrousit můžete i do obchůdků s koženým zbožím, kterým je město rovněž proslulé.

 

10. Italská móda a design – těžko říct, co doporučit. Italská móda má tolik nejrůznějších podob! Za tím nejlepším musíte samozřejmě do Milána, kde najdete všechny paláce těch nejznámějších italských značek, jako je Armani, Roberto Cavalli, Diesel, Dolce & Gabbana,  Fendi, Gucci, Moschino, Prada, Valentino nebo Versace (ať žije Google). Italská móda vás ale nemusí stát nutně jmění. Stačí zapátrat mezi mladými designéry, anebo se nechat svést „na blint“ některým z obchůdků zatím úplně neznámých talentů. Kreativita se totiž v Itálii válí po ulicích – stačí se koukat. Jeden příklad za všechny: jedna moje kamarádka – stylistka – mi doporučila, abych bedlivě sledovala nabídku stánků na nejrůznějších městských trzích v okolí (já osobně přímo miluju středeční trh v karnevalovém Viareggiu, kde „pláču“ doslova u každého stánku). Některé továrny, které šijí pro světoznámé značky, totiž neoznačené produkty údajně prodávají i touhle cestou. Není to super?

 

O tradičních italských produktech, které si vydobyly slávu po celém světě, by se dalo psát ještě hodně dlouho... vůbec jsem se třeba nezmínila o kávě! Nebo o tradiční vánoční pochoutce, „buchtě“ Pandoro nebo Panettone s kandovaným ovocem, která se na svátečním stole bude určitě skvěle vyjímat. Obecné doporučení zkrátka zní: pokud někam na Apeninském poloostrově jedete – i kdyby to měla být třeba ta nejzapadlejší vesnička na světě – zeptejte se místních na zdejší nejvyhlášenější jídlo nebo výrobek. Téměř každý kousek země tady totiž něco takového nabízí. A pokud se vám nechce nic hledat – s výše uvedeným seznamem nikdy nemůžete přehmátnout.

 

Tak veselé Vánoce! Anebo pěknou dovolenou!

 

P.S. A pokud byste si chtěli nadělit nějaký zážitek, zkuste třeba www.cinqueterretours.com – jsou to naši kamarádi, kteří mají zážitkovou agenturu. V krásném prostředí Cinque Terre vás naučí vyrábět vlastní pesto, anebo vás vezmou do carrarského srdce mramorových hor. Skupinky jsou malé, příjemné, a určitě se vám to bude moc líbit.

 

 

Please reload

Please reload

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now