Recept na pravé italské (dýňové) rizoto

December 21, 2016

Jestli existuje nějaký recept, do kterého jsme se během našeho pobytu v Itálii doslova zamilovali, tak je to rizoto – přesněji dýňové rizoto, kterého naše rodina spořádá hromady týdně. A tak jsem si říkala, že bych s vámi tenhle skvělý recept mohla sdílet. Nejenže je pekelně jednoduchý, ale navíc opravdu dobrý a myslím, že i zdravý – a dokonce i náš dvouleťák se tím láduje, jak nezřízený.

 

Jelikož je sezóna dýní, určitě pro vás nebude problém sehnat hlavní ingredienci – dýni. Plus při vaření se naučíte, jak se dělá základ pro pravé italské rizoto, který jakmile si osvojíte – už si s tím, co máte na talíři, můžete dělat, co chcete! Tenhle recept bychom rádi zařadili do naší mini-kuchařky pro malé děti. Tak snad se nám všem zadaří! ;-)

 

 

Potřebujete:

 

 • 2 až 4 hrnky zeleninového vývaru

 • 2 lžíce olivového oleje

 • 1 cibule

 • 1 hrnek nakrájené dýně na kostky

 • 2 hrnky rýže

 • 2 lžíce másla

 • ½ hrnku strouhaného parmezánu

 • Sůl

 • V případě dýňového rizota můžete místo parmezánu použít gorgonzolu, případně vše závěrem dochutit špetkou strouhaného zázvoru.

 • Vlašské ořechy na ozdobení

 

Postup:

 

 1. Nejdříve si stranou připravte menší hrnec se zeleninovým vývarem. Pomalu jej začněte ohřívat. Použít můžete samozřejmě i jen vodu, případně i vývar kuřecí – co máte rádi. Vývar je samozřejmě nejlepší.

 2. V dalším hrnci rozpalte olej, přidejte na drobno nakrájenou cibulku, začněte ji restovat.

 3. Přidejte dýni, promíchejte s cibulí a opět chvíli restujte (asi 5 minut). Cibulka by měla být průhledná.

 4. A zde přichází ten zázrak! Nasypte do hrnce rýži. Ano, rýži, jen tak, syrovou. Prostě ji tam nasypte, promíchejte společně s dýní a cibulí a restujte, až rýže zbělá (asi 3 minuty). Rýže můžete samozřejmě přidat více či méně - záleží, jaký chcete výsledný poměr mezi rýží a dýní.

 5. Z vedlejšího hrnce si naberte přibližně půl hrnku vařícího vývaru. Nalijte jej na rýži a neustále míchejte, aby se nepřichytávala ke dnu hrnce.

 6. Jakmile se voda vypaří, přidejte další půl hrnku vývaru. Stále míchejte.

 7. Tento postup opakujte přibližně 20 minut – zkrátka tak dlouho, až je rýže uvařená. Jakmile zjistíte, že je rýže skoro hotová, přestaňte přidávat vývar a počkejte, až se vypaří poslední dávka. Směs na rizoto nesmí být moc mokrá, ani moc suchá. Měla by se blížit kaši, držet pohromadě, ale rýže nesmí být rozvařená – tímto postupem si to však skvěle pohlídáte.

 8. Přibližně 2 minuty předtím, než je rýže hotová, přidejte parmezán a máslo. Dobře promíchejte, aby se obě ingredience ve směsi rozpustily.

 9. Podle chuti přidejte sůl a zamíchejte. Já sůl skoro nepřidávám – sýr je slaný dost (případně dám o trochu více sýra). Ale je to na vašem uvážení. V poslední fázi můžete dochutit i zázvorem.

 10. Podávejte okamžitě. Vytvořte na talířích malé hromádky, které můžete ozdobit vlašskými ořechy. S oříšky je to strašně dobré!

 

Vychytávky:

 

Pokud si z výše uvedeného receptu odmyslíte krok č. 3, dochucení zázvorem a zdobení vlašskými ořechy, dostanete základní směs na italské rizoto. Do této směsi můžete přidávat v podstatě naprosto cokoli – špenát (špenátové rizoto), cuketu (cuketové rizoto), řapíkatý celer (celerové rizoto), hrášek, mrkev, kukuřici (česká klasika), ale můžete být i odvážnější a zkusit třeba artyčoky (artyčokové rizoto). Pokud do směsi přidáte šafrán, zbarví se vám pokrm dožluta, čímž získáte proslulé „risotto alla Milanese“.

 

Tak dobrou chuť!

 

 

 

 

 

Please reload

Please reload

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now