Recept na ligurskou oříškovou omáčku

January 17, 2017

 

Přesně si pamatuju, kdy jsme tuhle dobrotu ochutnali poprvé. Bylo to v zapadlém agriturismu v regionálním parku d’Aveto – uprostřed zelených hor, daleko od pláží a turistů. Úplně jiná Itálie a úplně jiná Ligurie. Mít tak víc času jen tady bloumat po horách! To by byl ráj. Zapadlé vesničky ve vnitrozemí totiž nabízejí klidný, takřka zenový zážitek. Jen málokdo však svoji dovolenou investuje právě sem – a tak si místo uchovává svoji jedinečnou komorní atmosféru.

 

Tehdy nám paní domácí nachystala k večeři pansotti, těstoviny podobné tortelinám, jen plněné divokými horskými bylinkami. A navrch – fantastická oříšková omáčka! Takové překvapení! Nemohli jsme si jídlo vynachválit. Byla v tom taková upřímnost, jednoduchost a přitom elegance. Začala jsem pátrat, jak se „salsa di noci“ – zmiňovaná oříšková omáčka – vlastně připravuje. A odpověď jsem dostala včera od jedné mojí italské kamarádky.

 

Jedná se skutečně o „recept chudých“ (jenže v Itálii, když je něco „recept chudých“, většinou to o pár století později s hrdostí podávají v michelinských restauracích). Zejména v období před Velikonocemi, kdy zdejší lidé nejedí maso, vyráběli místní usedlíci těstoviny pansotti, které byly plněné bylinkami z hor. A protože oblast je známá produkcí vlašských ořechů, připravovali k pokrmu zmiňovanou omáčku.

 

Omáčku lze samozřejmě použít na jakýkoli druh těstovin – nejlepší je však na těstovinách plněných. Nedělám si iluze, že bychom v českých supermarketech našli pravé pansotti, ale třeba ravioli plněné špenátem a ricottou, ty by snad už koupit šly (trochu se psychicky připravuju na Prahu) – stejně, jako jsem je použila já k přípravě receptu na obrázku. Masem plněné těstoviny se k receptu mimochodem nehodí – důležité je mít uvnitř „něco zeleného“. A pokud byste si chtěli ravioli plněné špenátem udělat doma, tady jsem našla jeden dobrý recept.

 

A teď k omáčce.

 

Budete potřebovat (cca pro 400 g těstovin):

 

 • 75 g vlašských ořechů (oloupané jsou lepší, ale nemusí být)

 • 3 až 4 bílé rohlíky

 • extra virgin olivový olej

 • 1 až 2 stroužky česneku

 • 1 až 2 lžíce parmezánu

 • sůl

 • trošku smetany

 

Postup:

 

 1. Pokud nemáte loupané ořechy, můžete si pomoci tím, že je chvíli povaříte. Po osušení z nich půjdou slupky snadno sundat a navíc ztratí hořkost. My jsme to udělali hodně ledabyle, tak třetina slupek nám na oříškách zůstala, a bylo to dobré.

 2. Vydlabejte vnitřky rohlíků, které ponořte do vody. Jakmile nasají vodu, vyždímejte je (ano, vyždímejte!) a vložte do mixéru.

 3. Přidejte k rohlíkům ořechy a olivový olej a rozmixujte. Pro větší kontrolu nad chutí je vhodné ingredience nepřidávat najednou, ale postupně.

 4. Postupně přidávejte i stroužky česneku, sůl a parmezán. Pokud se vám omáčka zdá příliš hustá, můžete dolít malinko vody (jestli současně vedle vaříte těstoviny, použijte trochu vody z těstovin).

 5. Tak. Hotovo? Jakmile vám v mixéru vznikne chutný oříškovo-česnekový krém, vložte jej na pánvičku. Rozehřejte, přidejte smetanu a promíchejte. Zde opět postupujte podle chuti. Omáčka by neměla být moc vodnatá, ani moc hustá. Někdo třeba prý smetanu nepřidává vůbec. Mě se v receptu líbí, protože mu dodává jemnost. Stejně tak můžete použít opět i vodu z těstovin.

 6. Jakmile máte pocit, že jste dosáhli konzistence a chuti, která vám vyhovuje (i na pánvičce můžete přidávat sůl, parmezán, česnek, nasekané oříšky – vybrušovat si tu chuť podle sebe), zamíchejte do omáčky uvařené ravioli.

 7. Podávejte na talíři ještě horké, ideálně posypané nasekanými oříšky.

 

Mňam! Hned si bych si to šla zase uvařit :-)

 

Dobrou chuť!

 

 

Please reload

Please reload

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now