Dva super jednoduché recepty z rybího trhu v La Spezii

February 25, 2017

 

Jak se nám čas v Itálii krátí, splácíme „dluhy“. Jeden z mých největších „dluhů“ bylo podívat se na rybí trh v La Spezii. I když trvá dlouho do dopoledne, nikdy se mi nepodařilo dostat se tam včas – vždy bylo na práci něco důležitějšího. A navíc mi chyběla motivace v podobě nějakého skvělého rybího receptu. Na mořské plody a ryby totiž nejsem žádný expert. Naše rodina miluje těstoviny, mořské plody máme nejraději v podobě krevet a ryby jíme většinou jen v restauracích.

 

Ke splacení tohoto „ostudného dluhu“ došlo tento pátek. K asistenci jsem si přizvala jednu svoji italskou kamarádku, od které beru snad všechna moudra týkající se zdejší kuchyně. A musím říct, že jsem se musela „vzít za nos“. Tedy ne kvůli „rybí vůni“, která se na Piazza del Mercato v La Spezii rozléhá všude kolem, ale hlavně kvůli fantastickému výběru čerstvých ryb, který jsem celou dobu měla jen dvacet minut jízdy autem!

 

Jinak trh v La Spezii se koná každý pátek a kromě rybí sekce, tam nejdete i nepřeberné množství nejrůznější zeleniny a lokálních produktů. V přilehlých ulicích pak můžete koupit „úplně všechno“ – od oblečení přes domácí potřeby. Vždycky říkám, že pokud chce člověk poznat kulturu nějakého místa, měl by se jít podívat na zdejší trh – a v případě La Spezie to platí úplně stejně.

 

My jsme koupili dva druhy mořského okouna – v italštině „branzino“. Okoun v „užším“ provedení se jmenuje „spigola“ a v „širším“ hledejte označení „orata“. Spigola se hodí více na pánev, orata zase na pečení v troubě. Mimochodem, malým dětem Italové prý nejraději připravují ryby druhu „sogliole“ nebo „nasselli“ (překlad do češtiny se mi bohužel nepodařilo najít), a to hlavně kvůli jejich jemnému masu.

 

Okouna jsme připravovaly na následující dva způsoby – první vám zabere opravdu snad jen 15 minut a druhý přibližně 45 minut. Tyhle časy musím v kontextu italské kuchyně velmi ocenit! :-)

 

Spigola all’aqua pazza (okoun na „bláznivé vodě“)

 

1. Dejte do pánvičky na kousky nakrájenou zeleninu, co najdete doma. Hodí se řapíkatý celer, cherry nebo klasická rajčátka, cibule, česnek, petržel, mrkev… zkrátka opravdu, co vám zrovna lednička nabídne.

2. Přidejte do pánve vodu tak, aby zelenina byla mírně potopená – asi 1 až 2 cm. A přiveďte k varu. Vytvoříte tak vlastně podkladový zeleninový vývar.

3. Po pěti minutách nalijte do pánve podle chuti olivový olej (my jsme dávaly přibližně tři lžíce) a směs osolte. Ještě chvíli povařte.

4. Jakmile je zelenina měkčí, položte na ni vypreparovanou rybu bez šupin (spigola má šupiny – je třeba je předem nožem odstranit). Vše přikryjte pokličkou nebo alobalem a vařte asi 5 minut (záleží na velikosti ryby). Následně rybu otočte a vařte z druhé strany.

5. Že je ryba hotová, poznáte podle následujícího: její oči jsou bílé a vypoulené, kůže lze snadno odstranit a maso je možné lehce propíchnout vidličkou.

 

Podávejte s chlebem, který námáčejte ve vývaru. Neuvěřitelná dobrota za pár minut!

 

Orata – varianta receptu z Ligurie

 

Zatímco předchozí recept lze zařadit spíš do kuchyně z jihu Itálie, tento druhý pokrm dominuje v Ligurii. Zde se okoun peče v troubě společně s cherry rajčátky, brambory a olivami. Jak na to?

 

1. Dejte do pekáče (množství podle chuti) na plátky nakrájené brambory, cherry rajčátka, cibuli a celé stroužky česneku (my jsme dali asi čtyři kusy). Přidat můžete i olivy nebo kapari.

2. Vše bohatě zasypte bylinkami – hodí se tymián, bazalka, petržel, oregano a pepř. Osolte podle chuti a promíchejte.

3. Směs mírně zalijte olivovým olejem a podlijte asi 0,5 cm vody.

4. Vložte pekáč do trouby rozehřáté na 200 °C asi na 20 minut. Jakmile jsou brambory trochu měkké, položte do nich vypreparovanou rybu. Pečte dalších přibližně 20 minut. Pokud chcete, aby byla ryba spíše měkčí (hlavně kvůli dětem), zakryjte pekáč pokličkou nebo aluminiovým obalem.

 

Těžko říct, která varianta byla lepší. U té druhé se mi líbilo, že jsou součástí rovnou brambory, ta první mě zase nadhla výborným vývarem, který se skvěle hodil k pečivu. Zkrátka, kdo co má rád.

 

 

 

Please reload

Please reload

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now