Přípravy na show – aneb hudba k porodu

April 29, 2017

 

Z mého dlouhodobého přání „hlavně neporodit“ se v posledním týdnu rychle stalo přání „porodit – a to hned“. Upřímně, týden a půl před termínem narození mého druhého dítěte mě už těhotenské bříško lehce unavuje. Připadám si jak masivní dinosaurus pomalu brázdící (a drtící) pražské ulice – jestli přede mnou chcete něco schovat, dejte to na podlahu. I když je všechno v pořádku, mám intenzivní pocit těžkosti. Moje dcerka byla v této době už dávno na světě, což můj pohled na současné těhotenství dosti zkresluje. Jinými slovy, kudy chodím, tudy myslím na porod. Praskne mi voda v MHD? Ve frontě v knihkupectví? Na ulici při výběru z bankomatu? Je mi to úplně jedno! Hlavně, ať už to je! S mladým pánem v břiše však moje přání ani nehne.

 

„Běžte na dlouhou procházku, pak si dejte horkou vanu a červené víno. Ideálně naráz,“ radí mi sympatická porodní asistentka v Podolí. To by mi šlo! Plán na víkend je jasný. V poslední době se totiž opravdu snažím svoje dny naplňovat nejrůznějšími aktivitami – čímkoli, co oddálí myšlenky na rození potomstva. Třeba nedávno jsme byly s dcerkou poprvé v dětském divadle. Řekla jsem si, že když to teď s tím cestováním není valné, alespoň jí představím pražský kulturní život. Pidivadlo na Letné, kde před námi v obecenstvu seděla i paní režisérka Třeštíková, slibovalo pro našeho tříleťáka kvalitní vyžití.

 

A tehdy jsem si ověřila, že dětská upřímnost je v tomto věku opravdu nekonečná. Až dosud jsem si myslela, že je to dané tím, že nás od okolí nedělí už žádná jazyková bariéra – památná veřejná oznámení „maminka má dlouhý prsa“ (myslím to bylo v supermarketu) a „ten pán není vidět“ (na černocha v metru) mě už dříve varovala. Jak jsem ovšem zjistila – mají to všichni! Dětské publikum ve věku tři až pět let je nesmlouvavé, zpětnou vazbu podává hercům okamžitě a pro přímé vyjádření svých pocitů s divadelního kusu nechodí daleko. Z hlediště se tak během představení ozývalo například: „To znám, to je pohádka plo mimina.“, Já chci domů, mám hlad.“, „Mě už to nebaví.“ nebo „Ploč tam není kočinka? Kde je kočinka?“ (moje dítě má zrovna kočičí obsesi). Zkrátka a dobře, pokud chcete otestovat svoji sebedůvěru, sebeúctu a sebevědomí, běžte hrát do dětského divadla. Terapeutický účinek zaručen.

Našeho malého kritika však humor nejspíš brzo přejde, protože příští týden se sám poprvé ocitne na „prknech, která znamenají svět“. Školka totiž ambiciózně pořádá divadelní představení s vesmírnou tematikou – a rovnou v opravdovém divadle. Naše dítě tam má ve skupince tříminutový tanec s medvídkem. Zkrátka, jestli neporodím u toho, tak už snad nikdy.

 

Také mě tedy vystoupení stále ještě čeká. Abych se v porodnici vyhnula předchozímu dramatu, sbírám nejrůznější metody, které mi pomohou odvést pozornost od „případných“ nepříjemných pocitů. Z toho důvodu jsem vyhrabala svůj ipod (kousek z muzea, jehož stáří mi připomnělo, že poslední běh jsem uskutečnila před narozením své dcery v Belgii) a nahrála na něj hudbu k porodu. Jedná se vesměs o ty kousky, které v zařízení ležely od Bruselského halfmaratonu v roce 2013 (to je bilance!) doplněné o pár novinek. Když jsem s tím kdysi uběhla 21 kilometrů, proč bych neměla zvládnout porod? Vycházím totiž z myšlenky, že čím více podnětů, tím menší soustředění se na bolest – samozřejmě můžu být úplně mimo, nebo na můj „zlatý fond“ zkrátka nebude čas, případně mi to poleze na nervy. Mé představení naštěstí nebude mít žádné široké obecenstvo. A pokud mi tanec, hudba, zpěv, stání na hlavě nebo lezení po stropě pomůžou k porození zdravého dítěte – proč ne?

 

A zde přichází na řadu užitečná část tohoto článku :-) Pro inspiraci přidávám výběr ze svého porodního playlistu (nesuďte mě, nejsem žádný hudební expert :-)) - jak si můžete všimnout, neustále se v něm opakují slova jako „happy“ nebo „feeling good“. Není to náhoda!

 

Pharell Williams, Happy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Justin Timberlake, Can’t Stop the Feeling

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Florence + The Machine, You've Got the Love (poslední písnička z posledního dílu Sexu ve městě ;-) prostě na ní mám dobrý vzpomínky)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alicia Keys & Jay Z, Empire State of Mind

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Diddy - Dirty Money, Coming Home

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Linking Park, Leave out the rest

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fun. and Janelle Monáe, We Are Young

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nina Simone, Feeling Good

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Louis Armstrong, What A Wonderful World

 

 

Please reload

Please reload

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now