Jak jsme šli na Říp a Kokořín

June 29, 2017

 Naše první kroky v roli turistů na české půdě nemohly vést nikam jinam než na horu Říp. Bylo to několik týdnů zpět, krátce po narození našeho druhého potomka – to už jsem svoje cestovatelské touhy vážně nemohla udržet na uzdě. Tolik měsíců bez výletu! Jakmile bylo tedy miminko venku, bylo na čase, abychom se „ven“ vydali i my. A kde jinde se nejvřeleji přivítat se svojí domovinou?! Na Řípu jsme nikdy nebyli, takže bylo třeba zahájit výletovou sezónu stylově.

 

Jelikož seznam míst, kterým v České republice dlužíme ještě návštěvu, máme docela dlouhý, je na čase „splácet dluhy“ – a já tímto otevírám další praktickou cestovatelskou stránku tohoto blogu, na kterou bych chtěla umisťovat všechny výlety, které lze zvládnout (a my jsme je zvládli) s dětmi.

 

Tááákže…

 

Říp

 

Délka výletu: 3 hodiny nahoru a dolů (včetně zastávek na brouky, rozhledny, zmrzlinu a čurání)

Aktuální věk dětí: 3 roky a 1 měsíc

Vybavení: lze s kočárkem, ale je to „záhul“; doporučuji nosítko – nenosící se dítě lze motivovat nanukem v cíli (nebo mrkví na větvi – nebo jen větví, rodiče tříleťáků vědí)

Povrch: zpočátku silnice, později nevydařený pokus o silnici

Občerstvení: nahoře je hospoda

Itinerář: Auto pohodlně zaparkujete na parkovišti pod horou v obci Rovné. Od parkoviště vede alej rovně nahoru – a to si patrně budete říkat, že „brnkačka“. Než začne cesta stoupat lesem. Pokud před sebou v devadesátistupňovém kopci potlačíte kočárek, patrně budete praotce proklínat už v první zatáčce. Bez kočárku nejspíše až v druhé. Pozitivní ovšem je, že se jde celou dobu ve stínu lesa – procházku lze tedy absolvovat i v létě. Po cestě se můžete zastavit na hezké rozhledně do kraje. V cíli na vás čeká klasická česká hospoda, kde prodávají nanuky, malinovku, párek v rohlíku a pivo. O kousek dál už se nachází ona ikonická románská rotunda, do které můžete v určitých časech nahlédnout. Zájemci si můžou cestu ještě prodloužit pochodem na další rozhlednu. Cesta začíná v křoví za rotundou – sem se však s kočárkem určitě nedostanete.

Postřehy:

1) Rčení „co Mohamedu Mekka, to Čechu Říp“, které stojí napsané na hospodě v cílové rovince, rozhodně platí. Po cestě máte neodbytný pocit, že jdete na výlet se všemi svými příbuznými. Lidé se tu srdnatě zdraví, povzbuzují se, nabízejí si Tatranky a Indulonu na vytočení klíštěte. Prostě potkáte tu samé slušné Čechy, kteří jsou na svoje „češství“ náležitě hrdí. Skoro se zdá, jako by hora Říp měla na své návštěvníky skutečně magické účinky, neboť jinak zamračení občané se tady začínají konečně usmívat.

2) Co je to v ČR za módu s těmi koloběžkami? Když jsme odtud odjížděli, jezdili na koloběžce děti a dredatí zaměstnanci neziskovek. Dneska se zdá, že kdo měl v té době silniční kolo (a je z velkoměsta), vyměnil jej za silniční koloběžku. Na jednu stranu milý sport, na druhou stranu se u této jeho náhlé masovosti nemůžu ubránit určité antipatie. V čem je dospělému člověku koloběžka lepší než kolo? Jediné uspokojivé vysvětlení je pro mě „návrat do dětství“, který svým způsobem podporuji kdykoli. Takže OK – pokud v sobě lidé objevili potřebu koloběžkování, přináší jim to radost a odpočinek od šedivých „ofisů“, proč ne. Na hoře Říp si můžete koloběžku rovněž zapůjčit – a od úpatí se od května do září vydat na výlet podél řeky Labe. Po cestě je vyznačena celá řada památných míst, hospod a sportovních aktivit. Nemít zrovna v kočárku čerstvé miminko, hned bych se vydala taky!

3) Koloběžky organizuje restaurace Štípárna v nedalekém Vestci, kam jsme si zajeli na jídlo. Najdete tady všechno, co malý člověk potřebuje k životu (a rodiče k úspěšnému přežití s malým člověkem v restauraci): prolézačky, houpací síť, horolezeckou stěnu, trampolínu, luk, šípy a další potenciálně nebezpečné předměty. Jídlo bylo dobré, takže doporučuju!

 

Jelikož uvedený víkend byl na výlety opravdu plodný, zvládli jsme druhý den ještě výlet na hrad Kokořín, který si dovolím „přihodit“ k Řípu jako bonus. Jde se tam totiž lesem plným vysokých skal a listnatých stromů, mezi kterými určitě žijí víly a skřítci, dá se tady po všem šplhat a běhat – a vůbec je to pro děti (a pro muže) takový malý lesní ráj.

 

Kokořín

 

Délka výletu: 2 hodiny od začátku lesa k hradu a zpět (včetně návštěvy hradu, hru na schovávanou, výměnu plíny a čurání)

Aktuální věk dětí: 3 roky a 1 měsíc

Vybavení: doporučuji nosítko – nenosící se dítě se k běhu lesem motivuje samo

Povrch: lze jít po silnici, ale lepší je paralelní lesní cesta

Občerstvení: jídlo s sebou

Itinerář: Pokud pojedete autem, zaparkujte v obci Kokořín, nebo za Kokořínem na konci silnice před vstupem do lesa. V době naší návštěvy byla cesta po silnici stejně uzavřená, takže nám nic jiného ani nezbývalo. Odtud pěšky – buď po silnici, nebo po lesní cestě. Na hrad Kokořín dojdete poměrně rychle. Prohlídka památky, která je stále ve skvělém stavu, trvá asi půl hodiny. Parádní je výstup na věž! Pak se můžete vydat stejnou cestou zpět, nebo se projít za dalšími krásami Kokořínska. V obci Kokořín se zastavte v originální restauraci Truhlárna – neotřelý (nebo spíš záměrně otřelý) vzhled, skvěle vaří, ale hlavně mají na zahradě trampolínu!

Postřehy:

Postřeh k tomuto mini-výletu bude jen jeden. Od této chvíle bereme všechno, kde mají trampolínu – ať už je to restaurace, hotel nebo psí bouda. Trampolíny mají totiž jednu zásadní vlastnost: udržují dítě na místě, baví ho a vybíjejí mu baterky. Bez trampolíny už ani ránu!

 

Please reload

Please reload

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now