Schladming - velké překvapení tohoto léta!

July 13, 2017

Když se vaše „úderná jednotka“ skládá z nechodícího dvouměsíčňáka a mrzutého tříleťáka, máte docela slušnou šanci, že si vaši dovolenou v Alpách opravdu „užijete“. Na takové dovolené se totiž hodně chodí, relaxuje, kochá. Všechno za naprostého klidu a rodinné harmonie. Že to (skoro) nemusí být jen ironie, nám tento týden ukázal rakouský Schladming. Do hor okolo tohoto štýrského městečka jezdím lyžovat snad celý svůj život – tedy, minimálně od doby, kdy jej táta v devadesátých letech objevil. Ještě nikdy jsem tady však nebyla v létě. Tenhle dluh jsem se rozhodla splatit minulý týden, kdy jsme se sem vypravili na rodinnou dovolenou. Pravda, velká očekávání jsem neměla – rozložení našich „sil“ slibovalo maximálně tak zmrzlinu na schladmingském náměstí a ukňouraný pochod na nejbližší pískoviště. Uvedenou představu se nám však podařilo beze zbytku pokořit.

 

Hory okolo Schladmingu se totiž v letních měsících proměňují na jeden velký lunapark, který si klade za cíl přesvědčit vaše děti, že pěší turistika je tou nejlepší aktivitou pod sluncem. Tento kreativní přístup k pobytu v přírodě zaručuje, že si výlety s dětmi nakonec užijete i vy – včetně relaxování a kochání. Neuvěřitelné, že? Když ale mluvím o „lunaparku“, nepředstavujte si „disneyland“. Rakouská varianta je přísně ekologická, udržitelná a přírodní. A komu přece jen honění dřevěné kuličky v korýtkách po svahu překáží, může se přesunout o pár metrů od lanovky jinam – tady už zase začíná panenská horská příroda bez dětského křiku. Nám ostatním nezbývá než vydržet a ty dvě eura za kuličku vysolit. Výměnou za to vám bude pohodový výlet. Fakt.

 

A co tedy Schladming v létě nabízí? Tady je soupis podle jednotlivých hor:

 

Planai

 

Hlavní aktivity: bikeři, Hopsiland a panorama s kočárkem

 

První, čeho si při výjezdu na Planai všimnete, jsou bikeři, kteří se tady prohánějí za každého počasí. Hora pro ně totiž poskytuje ideální podmínky – prudké svahy a perfektně značené trasy. Je paráda je z lanovky pozorovat. Viděli jsme tady i rodiny s většími dětmi, takže pokud byste si chtěli vyzkoušet tuhle adrenalinovou aktivitu, určitě máte možnost. Trasy jsou značené barvami podle obtížnosti, podobně, jako sjezdovky.

 

Cílem naší cesty byl však Hopsiland, procházka v přírodě plná atrakcí, pojmenovaná podle zdejšího maskota, králíčka Hopsiho. Hopsiland začíná na vrcholku hned vedle lanovky. Trasa má trvat asi 45 minut, ale chtěla bych vidět rodinu, která jí za danou dobu zvládne. Aktivity totiž strhávají ke hře i dospělé. Najdete tady zmiňovaný systém korýtek na dřevěnou kuličku (děti baví kuličky pouštět a pak se za nimi honit), dlouhé skluzavky kopírující lyžařské svahy, velikánské houpačky nad údolím, trampolínu, kuželky, prolézačky ve tvaru rolby, vodní svět a hromadu loňského sněhu na blbnutí. Jestli máte pocit, že byste si něco z toho užili i vy, opravdu se nemýlíte. Třeba my jsme se u houpaček zastavili snad na hodinu. Tahle procházka vám i s obědem v některé z přilehlých hospůdek klidně vyjde na celý den.

 

 

 

Další specialitou, kterou Planai nabízí, je „Panoramaweg“ – okružní cesta okolo vrcholku hory, kterou hravě zvládnete s kočárkem za hodinu. Pro kočárky je ostatně také určená, což se mi na zdejších mapách moc líbilo. Kromě perfektně rozepsaných výletů s fotografiemi, itinerářem a technickými detaily o trase se z tabule na vrcholku hory hned dozvíte, kam můžete s kočárkem. Tabule s těmito výlety jsou rozmístěné například i na zastávkách autobusů na parkovišti u lanovky na Planai. O přesun s kočárkem na vrchol se nemusíte moc bát. Obsluha lanovky vám ji klidně zastaví, abyste se mohli s vaším nákladem nalodit. Panoramaweg se nám moc líbila – široká cesta s překrásným výhledem na okolní hory rozhodně dělá čest svému jménu. Po cestě je spousta laviček k „pokochání se“, na konci stezky u hotelu Planaihof vás pak příjemně potěší restaurace s trampolínou pro děti a lehátka pro rodiče. Zatímco tedy děti vybíjejí baterky na trampolíně, vy si můžete dát v klidu třeba místní pivo. Pokud by vám toho pohybu bylo málo, vypravte se (ovšem bez kočárku) ještě na desetiminutovou klikatou cestou na samý vrcholek hory. Okolo horní stanice „Planaje“ najdete kromě toho i rozsáhlé dětské hřiště, několik hospod a lanové centrum, pod kterým se ukrývají houpací sítě pro ty nejunavenější cestovatele.

 

 

 

Hochwurzen

 

Hlavní aktivity: motokáry a procházka s kočárkem

 

Ani sousední kopec Hochwurzen v nabídce svých letních aktivit nijak nezahálí. Kromě rozsáhlé sítě turistických tras, z nichž jedna krátká je i pro kočárek, nabízí svoji atrakci největší – co je v létě sáňkařskou dráhou, se v zimě proměňuje na dráhu pro motokáry, jejichž pohonem je samospád. Brzdit se samozřejmě musí, helmy jsou součástí služby. Menší děti jezdí na klíně s dospělými, větší už si ovládají motokáru sami. A není lepší odměny, než si po celodenní túře sjet za odměnu celý kopec takhle! Že jde o zábavu pro všechny věkové kategorie, dokazovali i rozverní důchodci, kteří se tady vedle teenagerů a rodinek s dětmi také neohroženě proháněli. Za nás sjezd otestoval muž s dcerkou, já jsem se s mrňousem pokorně vracela zpět lanovkou.

 

Na Hochwurzenu je mimo jiné hned na vrcholku velmi příjemná hospoda s dětským koutkem a prolézačkami, takže pokud vás nezaujme túra nebo motokáry, dejte si pivo, rozvalte se na lehátku a pozorujte zdejší lopatkové souboje.

 

 

 

Dachstein

 

Hlavní aktivity: cesta panoramatickou lanovkou, procházka v oblacích a ledový palác

 

Dachstein je sám o sobě atrakcí. Kdo by se nechtěl v létě podívat do míst věčného sněhu a ledu? Jako vždy, i tady však Rakušané běžný výlet „vyfutrovali“ i dalšími aktivitami. Už cesta nahoru je parádním zážitkem. Z údolí, kde jste v krátkém rukávu, se během necelé čtvrthodiny prudkého stoupání přesunete do zimního království ledovce Dachstein – to vše za fantastického výhledu. Pokud byste si chtěli dopřát výhled ještě lepší, nabízí lanovka pro zájemce malý balkónek. Pozor – místa v lanovce je nutné na místě zarezervovat. Může se vám tedy stát, že si půl hodiny počkáte, než na vás dojde řada. To ale nevadí – atrakcí je v údolí dost. Kromě líně se pasoucího stáda krav třeba sousední horská restaurace se skákacím hradem. Jasně. Co taky jiného čekat od horské chaty téměř ve 2000 m n. m.

 

Na vrcholku budete chvilku patrně nadšeně křepčit okolo lanovky a sněhu, načež se vydáte na procházku v oblacích. Soustava plošin a lanového mostu nad kilometrovou propastí zaujme už z dálky. Pokud budete chtít jenom sem, stojí vstup tři eura. Další aktivitou je pak ledový palác, který volně navazuje. Tady jsme s ohledem na věk účastníků zájezdu nebyli, hádám však, že půjde o další skvělý zážitek. Vstupné na lanový most a ledový palác stojí deset euro. Na všechny tyhle aktivity ale doporučuji nosítko. S kočárem se sem sice nejspíš také dostanete, ale připravte se na neustálé přenášení.

 

Po cestě zpět se můžete zastavit třeba v jediné hospůdce, kterou najdete po cestě zpět v zatáčce nad silnicí asi necelý kilometr od spodní stanice lanovky v údolí. Mají tady dětské prolézačky, trampolínu a zvířátka na krmení (kozy, králíky a morčata). Ideální místo k zakončení výletu! Pozor – neberou tady karty ;-)

 

 

 

Rittisberg

 

Hlavní aktivity: procházka s pohádkou a bobová dráha

 

Rittisberg jsme během našeho pobytu nestihli, ale přesto si myslím, že stojí za zmínění. Našla jsem, že se tady nachází pohádková procházka – cesta z vrcholu lanovky dolů do údolí lemovaná pohádkovými postavami. A další zajímavostí je třeba bobová dráha, kterou ostatně při příjezdu určitě nepřehlédnete.

 

Pokud by vás horské aktivity omrzely, můžete se vydat ještě do částečně krytého bazénu ve Schladmingu, kde mají i tobogán. Věkového omezení se nebojte – i s naším dvouměsíčňákem jsme dovnitř mohli zcela bez problémů. A pokud budete chtít, prodají vám tady i koupací plenku.

 

To nejlepší na závěr! Pokud budete bydlet ve Wellness hotelu Zirngast, jako my, dostanete při pobytu Sommercard, se kterou máte každý den lanovku na vybranou horu zdarma, včetně Dachsteinu, a další desítky aktivit – my jsme dále využili několikrát třeba volný vstup do bazénu. Jinak hlavní výhodou hotelu je, že se nachází přímo na sjezdovce na Planai (ocení se hlavně v zimě) a navíc zde mají parádní systém parních lázní a saun, včetně velké solné jeskyně a nově i elektrokola. O nádherném výhledu ani nemluvě (chtějte pokoj Alte Zirbe s kuchyňkou a dvěma oddělenými ložnicemi s vlastními koupelnami).

 

Please reload

Please reload

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now