15 vět, které čerstvé mamince raději neříkejte

July 22, 2017

 

V průběhu posledních více než dvou měsíců života s miminkem jsem objevila několik vět, které by lidé čerstvým maminkám raději říkat neměli. Dokonce si myslím, že by na toto téma měli návštěvníci porodnic obdržet rovnou manuál. Koneckonců, když může dostat „startovací balíček“ maminka, proč by jej nemohlo dostat i její okolí? Svět by tak byl zaručeně bezpečnější, neboť každá z těchto vět má v kombinaci s přirozenou poporodní přecitlivělostí vysoce výbušný potenciál. Proč? Tady je „mých“ top 15. Berte to samozřejmě trochu s nadsázkou :-)

 

1. Proč pláče? Jasně. Každá maminka na svém dítěti přece automaticky pozná, v čem je problém. Všechny jsme totiž vybaveny telepatií, schopností číst z těch nevinných očí a jinými nadpozemskými schopnostmi. Ano – zkušenější maminky (a ty šťastnější) jsou schopny poznat, co má ten jejich uzlíček „na mysli“, když úpěnlivě pláče. Realita je spíš taková, že často tápeme. Úplně stejně, jako vy. Rozdíl je ovšem v tom, že za odpověď „nevím“ většinou sklidíme nálepku nekompetentnosti (nebo si ji sami v mysli nalepíme, protože se soudíme a srovnáváme až hrůza). Proto nás tahle věta tak rozčiluje!

 

Co říkat místo toho: Nechceš si odpočinout? Já ti ho chvilku pochovám.

 

2. Nemá hlad? Celá naše existence se točí okolo kojení. Myslíme na kojení neustále. Dvacet čtyři hodin denně. Ve dne v noci. Buď proto, že s tím máme nějaké starosti, nebo proto, že hlídáme, kdy miminko naposledy pilo. A pokud na to náhodou zapomeneme, vězte, že dítě nám to připomene velmi rychle. Opravdu si tedy myslíte, že by dítě mělo hlad? Když pilo před pěti minutami? Samozřejmě, že se za touhle větou se většinou opět skrývá snaha pomoci. Když totiž miminko pláče, každý se hned snaží hledat racionální vysvětlení – a po tomto sáhne jako první. S vyřčením uvedené banální věty je však třeba zacházet velmi opatrně. Je to trochu, jako červený hadr na býka.

 

Co říkat místo toho: Nemáš hlad? Víš co, uvařím ti večeři!

 

3. A už jsi ho zkusila přebalit? Pokud miminko nepřestává plakat, tahle otázka většinou následuje. Tazatel stupňuje svoji kadenci „pomoci“, aniž by ovšem tušil, že tím pouze přilévá olej do ohně. Opět by se hodilo odpovědět sarkasticky. Ale na to většinou už máma nemá nervy.

 

Co říkat místo toho: Můžu ti nějak pomoci?

 

4. Já ti ho nepochovám. U mě všechny děti pláčou. Tohle bývá zlatý hřeb spousty situací. Po sérii výbušných otázek následuje rychlý sešup dolů. Pokud nemáte v úmyslu skutečně aktivně pomoci, neptejte se na nic. A raději třeba mamince nabídněte, že jí uvaříte oběd.

 

Co říkat místo toho: Jdi si lehnout. Já půjdu na chvíli vozit.

 

5. Hlavně, ať ti nespadne! Někteří lidé jsou prostě experty na blbé věty. Matka zvedne dítě z postýlky během dne údajně snad třistakrát. Opravdu si myslíte, že by mohla své miminko upustit? Opravdu si myslíte, že je nekompetentní kopyto? A ano! Samozřejmě jsme všechny přecitlivělé!

 

Co říkat místo toho: Ukážeš mi, jak ho mám správně držet?

 

6. A co ty na té mateřské dovolené vlastně celý den děláš? Jedna z nejvýbušnějších vět, kterou si může maminka s kruhy pod očima vyslechnout. Odpověď se totiž stejně míjí účinkem. Tazatel většinou nechápe, co je tak náročného na přebalování, oblékání, přebalování, oblékání, drndání, drndání, drndání, přebalování, kojení, uspávání, kojení, mlácení hlavou do zdi, drndání, drndání, drndání, oblékání a kojení. Prostě to nemá smysl vysvětlovat! Nic. Ležím celý den v pyžamu, vrtám se v nose a sjíždím seriály. Od toho mám přece „dovolenou“ ne?

 

Co říkat místo toho: Jedu za tebou. Nechceš třeba nakoupit?

 

7. Co je tak těžkého na cestě MHD? Jakýkoli přesun MHD bývá pro řadu maminek spojen se stresem. Co když bude miminko plakat? Co když se mi nepodaří ho utišit? Co když na mě budou blbě koukat? Nebo se mě někdo dokonce zeptá „A nemá hlad?“?! Cesta MHD je pro nás velkou stezkou odvahy – a za každou takovou skvěle zvládnutou cestu bychom se měly naučit odměňovat.

 

Co říkat místo toho: Nechceš někam odvézt?

 

8. Prosím vás, nemůžete to svoje dítě nějak utišit? Ano, tak třeba proto. Tahle věta většinou padá v autobuse, mezi dveřmi od sousedů, případně při nějaké společenské akci, kam se statečně odhodláme. Někdy to zkrátka tak rychle nejde – a většinou platí, že čím více se snažíme, čím více je okolí nervózní, tím více jsme nervózní i my a miminko, což situaci absolutně nepomáhá. Takže! Nesuďte a raději nabídněte pochopení!

 

Co říkat místo toho: Zvládáte to skvěle. Z toho si nic nedělejte. To přejde.

 

9. Tohle nejde přes internet. Tam musíte osobně. A zde se dostáváme k situaci, kdy maminka většinou chtě nechtě musí použít MHD, vystavit se soudícím pohledům okolí (které tam vidí, i když tam třeba vůbec nejsou) a nedej bože čekání v čekárně. „Tam musíte osobně“ by se mělo minimálně v šestinedělí prostě zakázat!

 

Co říkat místo toho: Co kdybys mi dala plnou moc? Můžu to vyřídit za tebe.

 

10. Máme zavřeno. Musíte přijít v úředních hodinách. Pokud se maminka konečně na místo dopraví, pak se jí u dveří s tímto nápisem zaručeně podlomí kolena. To, co je pro jiné „drobná komplikace“ během všedního dne, je pro mámu naprostá katastrofa, kvůli které bude muset opět tři dny plánovat dětskou logistiku.

 

Co říkat místo toho: Pojďte dál.

 

11. Hlavně tam buď včas! Nemožné. Leč často požadované. S malými dětmi jsou půlhodinové skluzy „naprosto včas“, a je potřeba za „včas“ maminky chválit! I když má třeba zpoždění u lékaře.

 

Co říkat místo toho: To jsme rádi, že jste přišla!

 

12. Na dálnici D1 se popojíždí v kolonách. Když řídící maminka slyší tuhle větu z rádia, většinou ztěžka polkne. Zácpa znamená změnu rychlosti automobilu, změna rychlosti znamená narušení spánku dítěte v autosedačce a narušení spánku dítěte znamená křik na celé kolo – a kdo zažil někdy popojíždění v koloně se řvoucím miminkem nebo batoletem, určitě si dovede představit, jak moc výbušná tahle věta je! Z téhle situace totiž není cesty ven – zvlášť, když sedí řidička v autě sama.

 

Co říkat místo toho: Nezapínat rádio a raději si stáhnout do auta oblíbený playlist.

 

13. Nedávej mu pořád to prso! Nenos ho, zvykne si! Nech ho vyplakat! Nejez tu cibuli! Rady. Rady. A zase rady. Vždy platí – raďte, když se vás maminka zeptá. Jakákoliv rada, zvlášť, když je proti přesvědčení maminky, má neuvěřitelně výbušný potenciál. Nejdříve zjistěte, jak se na tyhle věci maminka dívá, pak můžete zkusit nabídnout další úhel pohledu.

 

Co říkat místo toho: Ty jsi moc šikovná/ý. Děláš to dobře!

 

14. Pojď s námi do divadla/na víno/do kina… a jiné večerní aktivity. Ano, večer se miminko koupá, převléká, kojí, drndá, uspává, kojí, drndá, převléká a uspává. Je to „nejlepší činnost na světě“, u které si čerstvá maminka zkrátka nemůže dovolit nebýt. S odmítnutím, že „večer koupeme“, se většinou nad hlavou bezdětného tazatele objeví obrovský kouřový otazník, případně písmena „WTF“. Prostě střet světů – který mírně pomine, když jsou děti starší. Přesto však nikdy nezmizí.

 

Co říkat místo toho: Nechceš s námi do parku na piknik?

 

Co říkat místo toho 2: Tady je kontakt na skvělou babysitterku. Až se na to budeš cítit, můžeš ji vyzkoušet.

 

15. Já to svoje miminko položím do postýlky – a ono hned spinká. Věta, kterou pronášejí jiné (šťastnější) kamarádky – maminky. Prosím vás! Přemýšlejte! Pokud je vaše kamarádka fakt unavená, večer tři hodiny uspává miminko skákáním na míči a bílým šumem, pak jí tímto nijak nepomůžete. Každý jsme jiný, a každé miminko je jiné. Nechceme si vzájemně způsobovat traumata! A hlavně svoji kamarádku nesuďte. Ona opravdu nedělá nic špatně. Dělá to tak, jak nejlépe umí. Je skvělou mámou, stejně, jako vy ;-)

 

Co říkat místo toho: Mám tě ráda. Kdyby sis chtěla někdy popovídat, zavolej.

 

Tak co myslíte, nebyl by svět hned růžovější?

 

 

Please reload

Please reload

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now