Letní výletová ochutnávka: Šumava a jižní Čechy

August 10, 2017

Minulý týden jsme si na našem pomyslném cestovním „bucket listu“ odškrtli další pěkné výlety na Šumavě a v jižních Čechách. Byla to pohádka! Samozřejmě tak, jak to jen „pohádka“ se dvěma dětmi může být – a že se u nás „přiostřuje“. Bydleli jsme v krásném barokním statku v malé vesničce o třech baráčcích, která poskytovala – až na pár much (mnohdy i doslova) – skvělé útočiště. Ani tentokrát si nic nenechám pro sebe. Tady jsou tipy na výlety, které jsme vyzkoušeli a můžu je doporučit.

 

 

Holašovice a Hluboká

 

Délka výletu: celý den

Aktuální věk dětí: 3 roky a skoro 3 měsíce

Vybavení: kočárek, odrážedlo, cepín… zkrátka klasika na výlet s dětmi

Povrch: silnice nebo zpevněné cesty v parku

Občerstvení: na každém kroku; my jsme obědvali v restauraci na spodní straně návsi v Holašovicích – klasická česká kuchyně, vosy, domácí limonáda a prolézačky… prostě pohoda

Itinerář: Nejdříve jsme navštívili Holašovice, kde pohodlně zaparkujete hned u vjezdu do vesnice. Pokud jste o vísce dosud neslyšeli, stejně jako já (neznaboh), pak vězte, že jde o idylickou jihočeskou vesničku postavenou ve stylu selského baroka, která je dokonce zapsaná na seznam UNESCO. Travnatá náves je „obehnaná“ domky s malovanými štíty, na okraji stojí májka, uprostřed se zrcadlí rybník s takovým tím tabákovým rákosím – člověk zkrátka čeká, kdy odtud vyleze strejda vodník. Doporučuji si před návštěvou pustit Princeznu ze mlejna! Po procházce po vesničce a obědě v místní hospůdce, jsme vyrazili na Hlubokou – další pohádkovou scenérii. Jede se tam asi 15 minut a stejný čas očekávejte, že vám zabere hledání volného parkovacího místa. Na hrad se jde z města strmou cestou, a jelikož naše posádka byla již značně znavena, vzali jsme za vděk jen procházkou po zdejších zahradách s výhledem na zámek. I tak to bylo moc pěkný! Park přímo vybízí k povalování se v trávě, pikniku a různým hrám. Navíc s fantastickou zámeckou kulisou.

Postřehy:

 • V Holašovicích jsme viděli svatbu. Byla to „pravá jihočeská“, sice bez pár facek, ale zato s pozoruhodnými existencemi. Nechť mi dotčený odpustí, ale do té doby jsem si myslela, že starší pánové s dlouhými vlasy, otrhanými džínovými kraťasy a igelitkou v ruce (coby všudypřítomným doplňkem) už neexistují. Zmýlila jsem se! Tento jev je zaznamenán a zmapován – minimálně na oficiální svatební fotografii přítomných, neboť šlo skutečně o svatebčana.

 • Také se mi tady líbilo, že Holašovice nejsou žádnými bezduchými kulisami, ale klasickou českou vesnicí se vším, co k ní patří – na lavičce pod stromem se srocují babky v zástěrkách, pán s obrovským odhaleným břichem se v trenkách opírá o dveře stodoly a jeden další obyvatel bezelstně pochválí turistovi z velkoměsta jeho majestátní nablýskanou motorku slovy: „To je pěkněj pinďour, todleto.“ Když k tomu přičtete všudypřítomné fotící Japonce, získáte scenérii jak z Troškových filmů. Kam na ty inspirace asi chodí?

 • Cestování se dvěma dětmi pozvedá všechny naše zážitky na novou úroveň. A to jsme si mysleli, že už patříme „mezi ty ostřílené“. Na zámku jsme zkrátka museli vyhodnotit, že zatímco v jiné dny naše děti vytáhneme třeba na ledovec, dneska nám zkrátka není souzeno vylézt ani kopec k hradu. Takže jsme dali přednost míru, harmonii a štěstí všech účastníků zájezdu a zbytek výletu strávili, namísto „hlubokých“ kulturních zážitků v zámku, v přilehlém parku. Poměrně obohacující poznání. Někdy je prostě třeba věci vzít tak, jak jsou.

 • Pokud byste se chtěli zdržet na Hluboké déle, mají tady i ZOO a dětský park.

 

 

Procházka okolo řeky Vydry

 

Délka výletu: od 3 hodin až po celý den – záleží, zda zastavujete na „koupání“ mezi balvany v řece (doporučuju!)

Aktuální věk dětí: 3 roky a skoro 3 měsíce

Vybavení: kočárek, odrážedlo, síťka na motýly, šnorchl a nafukovací jednorožec

Povrch: zpevněná lesní cesta (téměř celou dobu ve stínu!)

Občerstvení: v cíli, na Turnerově chatě, je hospoda

Itinerář: Dojeďte do Antýglu, kde pohodlně zaparkujete na velkém placeném parkovišti (parkovné na celý den nás stálo 70,- Kč). Pokud byste nemohli v navigaci „Antýgl“ najít, hledejte „Autokemp Antýgl“. Parkoviště je hned vedle. Následně se vydejte okolo řeky Vydry směr Čeňkova pila (kam při rozložení sil, jaké jsme měli my, spíše nedojdete – ale za cíl si to dát můžete, je to asi 6,5 km). Reálným cílem vaší cesty bude pravděpodobně Turnerova chata necelé 4 km chůze z Antýglu. Po celou dobu se jde po zpevněné cestě, která se vine okolo řeky. Část účastníků se tak může vydat v případě zájmu korytem, nebo si může zastavit na osvěžení v ledové vodě. Druhá část účastníků (zejména v kočárku) se bude pohybovat po stezce, ze které na sebe stále více méně uvidíte, což je skvělé k saturování nejrůznějších zájmů skupiny. Pokud vás omrzí „koupačka“ v řece, můžete se oddat chytání všelijakého hmyzu nebo skákání z kamenů do náruče rodičů. V Turnerově chatě nám nejvíce chutnaly borůvkové lívance a zdejší vyhlášená houbová polévka – mají tady milý presonál, obrovského kocoura, připravte se však na „nelidové“ ceny. Následně patrně zhodnotíte své síly, a buď můžete pokračovat dál k Čeňkově pile (odtud prý jezdí zpět do Antýglu autobus), nebo se vydat stejnou cestou zpět.

Postřehy:

 • Výhodou tohoto výletu je, že si můžete vybrat, kudy půjdete. Zatímco část rodiny jde s kočárkem po zpevněné stezce, jiní se můžou oddávat dobrodružství v řece. Osobně jsem takhle krásnou řeku snad neviděla. Všechno to tady voní lesem, voda šumí mezi mechovými balvany. Do toho mezi stromy občas prosvitne ostré slunce. Po cestě vás doprovázejí „drzí“ motýli, kteří se neváhají nechat svézt na vašem kočárku – a to třeba i pár set metrů. Je to ideální výlet s malými dětmi. Nic náročného, nic komplikovaného. Prostě les, řeka, příroda a na konci lívance.

 • Znovuobjevili jsme „pěší“ hry z dětství. Znáte? „Á jedna, á dva… a klobouk, a hůl, a chleba, a sůl… a A-r-i-z-ó-n-a“. Anebo „čáp ztratil čepičku“. Když jde do tuhého, nejmladší chodící účastník nechce chodit, je třeba být kreativní. Pokud znáte někdo další, klidně mi napište do komentářů pod článek. Budu ráda!

 • Důležité! Pokud byste chtěli Šumavu projít s kočárkem, určitě můžete. Jsou to snad nejvíc „kočárek-friendly“ hory v Čechách. V adresách níže najdete skvělý seznam stezek, které lze s kočárkem pohodlně absolvovat. Tak, jak miluju nosítko a šátky, někdy dám zase ráda přednost „volným“ zádům.

  • http://www.cestujemesumavou.cz/vylety-s-kocarkem-na-sumave

  • http://www.npsumava.cz/gallery/30/9100-np.pdf

  • Skvělá stránka na FB: https://www.facebook.com/skocarkemnahory

 

 

Stezka v korunách stromů Lipno

 

Délka výletu: 3 až 4 hodiny

Aktuální věk dětí: 3 roky a skoro 3 měsíce

Vybavení: kočárek, odrážedlo, nosítko – kdo co chce, stezka je bezbariérová a přístupná všem

Povrch: silnice, zpevněná lesní cesta nebo dřevěná cesta stezky

Občerstvení: u spodní stanice lanovky, u bobové dráhy, i na vrcholku hory jsou restaurace – u bobovky je dokonce moje oblíbené UGO!

Itinerář: Ke stezce se lze dostat v podstatě třemi způsoby. Buď můžete jít pěšky okolo bobové dráhy. Pokud nemáte kočárek, vydáte se lesní cestou (vše značené), v opačném případě následujete asfaltovou silnici k vrcholu. Odkudsi jezdí i autobus. A nejpohodlnějším způsobem je asi sednout na lanovku a nechat se ke stezce rovnou vytáhnout. My bychom za normálních okolností kopec asi vyšlapali, ale kvůli vedru jsme zvolili nejrychlejší variantu lanovkou (i když její o „rychlosti“ by se dalo také polemizovat). Skvělé je, že vám kočárek naloží taky – neptejte se mě, jak – každopádně, na té sedací lanovce před námi jel náš nesložený kočár a nespadl! Mrňouse budete muset krotit na klíně, což může být poměrně náročné. Navíc se můžete připravit (občas) na nechápavé pohledy „protijedoucích“ typu: „To jsou blázni, takhle malé miminko vláčet lanovkou!“. Pokud na to kašlete, jako my, jízda lanovkou je zkrátka nejrychlejší cesta nahoru. Stezku pak najdete hned kousek od lanovky. A připravte se na nádherný výhled! A hlavně ty stromy! Prostě paráda a rozhodně nelituju, že jsme se sem, navzdory počasí, vypravili. Nahoře navíc fouká příjemný vánek a část vyhlídkové věže je vlastně ve stínu, takže to i ve vedru lze zvládnout.

Postřehy:

 • Stezka v korunách stromů se samozřejmě neomezuje „jen“ na pouhou stezku. Najdete tady vzdělávací i adrenalinovou zábavu. Vzdělávací ve formě nejrůznějších poučných koutků a zastávek. Adrenalinovou zase v podobě „odboček“ z hlavní cesty, kdy si můžete vyzkoušet chůzi vysoko nad úrovní země po nejrůznějších překážkách (žebříky, ostrůvky, kladiny) – pod vámi je sice síťka, ale nic pro ty, co nesnáší výšky.

 • O Lipně (Lipnu?) by se dalo psát donekonečna. Mají tady tolik atrakcí! Většina z nic „neurazí“ určitě ani vás. Jen si to vezměte. Jen po cestě na stezku jsme se mohli svézt na bobové dráze (na výběr jsou dvě varianty), půjčit si koloběžku, nebo se podívat do parku Království lesa. Bobovku jsme vyzkoušeli – určitě vás nezklame. Koloběžky z vrcholu dolů jsou skvělé pro starší děti. A do Království bychom nejspíš šli, nebýt těch šílených veder. A to samozřejmě není zdaleka všechno, co vodní nádrž nabízí. Dovedu si představit, že tady a v okolí klidně strávím týdenní dovolenou.

 

Poslední slovo k ubytování. Bydleli jsme v Malých Chřásťanech v půvabném hotýlku Boží oko, který se je umístěn v bývalém barokním statku - dokonce zapsaném na seznam kulturních památek ČR. Za idylickým stavením najdete překrásnou, a obrovskou, travnatou zahradu s trampolínou, houpacími sítěmi, posezením u udržovaného rybníčku (ve kterém se lze koupat), společenskými hrami... prostě se vším, co vy a vaše děti potřebujete. Uvnitř je restaurace, fitko, wellness. A vaří tady naprosto skvěle! Všechna tahle velká plus vám ale občas "pokazí" drobná zklamání - určitě by mohli zlepšit organizaci ve stravování, čistotu wellness a další detaily, o kterých se tady nechci rozepisovat, protože to každý může vnímat jinak. Takže za mě určitě palec nahoru - ať je takových míst v ČR ještě víc!  Jen ty služby ještě vyladit, aby to bylo opravdu za 10 z 10. Skutečně jim to ze srdce přeju, protože místo k ubytování je to nádherný.

 

 

 

 

Please reload

Please reload

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now